Neutralni zawodnicy z Rosji i Białorusi dopuszczeni do startu w IO w Paryżu

Zarząd MKOl zdecydował, że indywidualni neutralni sportowcy, którzy przeszli kwalifikacje międzynarodowych federacji, zostaną uznani za uprawnionych do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

Publikacja: 08.12.2023 16:27

Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca–11 sierpnia 2024 r., a Igrzyska

Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca–11 sierpnia 2024 r., a Igrzyska Paraolimpijskie od 28 sierpnia do 8 września

Foto: AFP

amk

MKOl sprecyzował, że indywidualni sportowcy neutralni to sportowcy posiadający paszport rosyjski lub białoruski.

Będą wobec nich stosowane rygorystyczne warunki kwalifikacyjne oparte na zaleceniach wydanych przez Komitet Wykonawczy MKOl w marcu 2023 roku, wydanych dla międzynarodowych federacji i organizatorów międzynarodowych wydarzeń sportowych.

W marcu MKOl opublikował kryteria, według których światowe federacje sportowe mogą rozważyć ponowne przyjęcie sportowców z Rosji i Białorusi. W zaleceniach tych stwierdzono, że w zawodach powinni być dopuszczeni wyłącznie indywidualni sportowcy z tych krajów, a nie zespoły.

MKOl wskazał też, że wykluczeni z uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich mają być ci sportowcy i  członkowie personelu pomocniczego, którzy aktywnie wspierają działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainie, podobnie jak ci, którzy mają związek z armią Rosji lub Białorusi i agencjami wywiadowczymi w tych krajach.

Zawodnicy IO Paryż 2024 muszą przyjąć warunki uczestnictwa

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu z Rosji i Białorusi, podobnie jak wszyscy pozostali sportowcy,  będą musieli podpisać zaktualizowane warunki uczestnictwa obowiązujące w Paryżu 2024. Zawierają one zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym „misji pokojowej Ruchu Olimpijskiego”. 

Sportowcy z Rosji i Białorusi, podobnie jak we wcześniejszych imprezach z ich udziałem, nie będą mogli prezentować emblematów i flag swoich krajów, w przypadku, gdy znajdą się na najwyższym stopniu podium - usłyszą hymn Igrzysk Olimpijskich.

Ponadto żaden członek rządu Rosji i Białorusi ani urzędnicy państwowi nie zostaną zaproszeni ani akredytowani na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.

MKOl podkreślił, że sankcje wobec osób odpowiedzialnych za wojnę, czyli państw i rządów Rosji i Białorusi, pozostają w mocy podczas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Czytaj więcej

Furtka uchylona. Rosjanie coraz bliżej igrzysk, opór świata gaśnie

Indywidualni sportowcy neutralni zostaną zaproszeni przez MKOl i odpowiednie Międzynarodowe Federacje.

Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża 2024, jest tylko 11 Indywidualnych zawodników neutralnych (ośmiu z rosyjskim paszportem i trzech z białoruskim). Dla porównania, do chwili obecnej na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2024 zakwalifikowało się ponad 60 ukraińskich sportowców. Oczekuje się, że ukraińska delegacja będzie mniej więcej tak samo liczna, co na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.

Sprzeciw świata, MKOl   nie chce karać sportowców

Napaść Rosji na Ukrainę w lutym 2024 roku i brutalność toczonej tam wojny wywołała sprzeciw wielu państw świata wobec udziału sportowców rosyjskich i ze współpracującej z Rosją Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych.

Czytaj więcej

Wykluczenie Rosji z igrzysk: Polska daje przykład

W wielu przypadkach sportowcy z tych państw byli wykluczani z rozgrywek, gdy zaś organizatorzy zdecydowali o ich dopuszczeniu - imprezy sportowe bojkotowali przedstawiciele państw wpierających Ukrainę. 

Mimo że wiele państw domagało się, aby sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z igrzysk olimpijskich, MKOl, po konsultacjach z krajowymi komitetami olimpijskimi uznał, że, zgodnie z opiniami przeważającej większości sportowców, nie należy karać innych sportowców za działania rządów ich państw.

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście