Neutralni zawodnicy z Rosji i Białorusi dopuszczeni do startu w IO w Paryżu

Zarząd MKOl zdecydował, że indywidualni neutralni sportowcy, którzy przeszli kwalifikacje międzynarodowych federacji, zostaną uznani za uprawnionych do udziału w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024.

Publikacja: 08.12.2023 16:27

Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca–11 sierpnia 2024 r., a Igrzyska

Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024 odbędą się w dniach 26 lipca–11 sierpnia 2024 r., a Igrzyska Paraolimpijskie od 28 sierpnia do 8 września

Foto: AFP

MKOl sprecyzował, że indywidualni sportowcy neutralni to sportowcy posiadający paszport rosyjski lub białoruski.

Będą wobec nich stosowane rygorystyczne warunki kwalifikacyjne oparte na zaleceniach wydanych przez Komitet Wykonawczy MKOl w marcu 2023 roku, wydanych dla międzynarodowych federacji i organizatorów międzynarodowych wydarzeń sportowych.

W marcu MKOl opublikował kryteria, według których światowe federacje sportowe mogą rozważyć ponowne przyjęcie sportowców z Rosji i Białorusi. W zaleceniach tych stwierdzono, że w zawodach powinni być dopuszczeni wyłącznie indywidualni sportowcy z tych krajów, a nie zespoły.

MKOl wskazał też, że wykluczeni z uczestnictwa w igrzyskach olimpijskich mają być ci sportowcy i  członkowie personelu pomocniczego, którzy aktywnie wspierają działania wojenne Rosji przeciwko Ukrainie, podobnie jak ci, którzy mają związek z armią Rosji lub Białorusi i agencjami wywiadowczymi w tych krajach.

Zawodnicy IO Paryż 2024 muszą przyjąć warunki uczestnictwa

Uczestnicy Igrzysk Olimpijskich w Paryżu z Rosji i Białorusi, podobnie jak wszyscy pozostali sportowcy,  będą musieli podpisać zaktualizowane warunki uczestnictwa obowiązujące w Paryżu 2024. Zawierają one zobowiązanie do poszanowania Karty Olimpijskiej, w tym „misji pokojowej Ruchu Olimpijskiego”. 

Sportowcy z Rosji i Białorusi, podobnie jak we wcześniejszych imprezach z ich udziałem, nie będą mogli prezentować emblematów i flag swoich krajów, w przypadku, gdy znajdą się na najwyższym stopniu podium - usłyszą hymn Igrzysk Olimpijskich.

Ponadto żaden członek rządu Rosji i Białorusi ani urzędnicy państwowi nie zostaną zaproszeni ani akredytowani na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.

MKOl podkreślił, że sankcje wobec osób odpowiedzialnych za wojnę, czyli państw i rządów Rosji i Białorusi, pozostają w mocy podczas Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Czytaj więcej

Furtka uchylona. Rosjanie coraz bliżej igrzysk, opór świata gaśnie

Indywidualni sportowcy neutralni zostaną zaproszeni przez MKOl i odpowiednie Międzynarodowe Federacje.

Wśród 4600 sportowców z całego świata, którzy do tej pory zakwalifikowali się do Paryża 2024, jest tylko 11 Indywidualnych zawodników neutralnych (ośmiu z rosyjskim paszportem i trzech z białoruskim). Dla porównania, do chwili obecnej na Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2024 zakwalifikowało się ponad 60 ukraińskich sportowców. Oczekuje się, że ukraińska delegacja będzie mniej więcej tak samo liczna, co na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.

Sprzeciw świata, MKOl   nie chce karać sportowców

Napaść Rosji na Ukrainę w lutym 2024 roku i brutalność toczonej tam wojny wywołała sprzeciw wielu państw świata wobec udziału sportowców rosyjskich i ze współpracującej z Rosją Białorusi w międzynarodowych zawodach sportowych.

Czytaj więcej

Wykluczenie Rosji z igrzysk: Polska daje przykład

W wielu przypadkach sportowcy z tych państw byli wykluczani z rozgrywek, gdy zaś organizatorzy zdecydowali o ich dopuszczeniu - imprezy sportowe bojkotowali przedstawiciele państw wpierających Ukrainę. 

Mimo że wiele państw domagało się, aby sportowcy z Rosji i Białorusi zostali wykluczeni z igrzysk olimpijskich, MKOl, po konsultacjach z krajowymi komitetami olimpijskimi uznał, że, zgodnie z opiniami przeważającej większości sportowców, nie należy karać innych sportowców za działania rządów ich państw.

Sport
Paryż przed igrzyskami olimpijskimi pozbywa się bezdomnych? Aktywiści oburzeni
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Pomruk rewolucji. Mistrzowie z Paryża po raz pierwszy dostaną pieniądze za złoto
Olimpizm
Leroy Merlin wchodzi na nowy rynek. Wykończy mieszkania medalistów z Paryża
Sport
Francuzi podzieleni w sprawie Rosjan. Mer Paryża kontra Emmanuel Macron
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Sport
Rektor UW: Sport akademicki zwiększa szansę na sukces w życiu zawodowym