Aktualizacja: 27.07.2016 16:43 Publikacja: 27.07.2016 16:40
Foto: AFP
"Rosja nie może zgodzić się z otwartą dyskryminacją. To nie jest zgodne z zasadami ruchu olimpijskiego. Dochodząc prawdy kierować będziemy się wyłącznie porządkiem prawnym i opierać się na zasadach Karty Olimpijskiej" - powiedział Putin, który pożegnał sporą grupę zawodników udających się na igrzyska do Rio de Janeiro.
Przy okazji prezydent Rosji zwrócił uwagę, że Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) - nie zważając na ogromny nacisk - nie dopuścił do rozłamu w ruchu olimpijskim i postanowił, aby decyzję o wykluczeniu rosyjskich sportowców z tegorocznych igrzysk rozpatrzyły międzynarodowe federacji w danej dyscyplinie sportu.
"Krótkowzroczni politykierzy nie zostawili w spokoju sportu chociaż ma on służyć zbliżaniu narodów i wyrównywać sprzeczności między krajami. Fakt niedopuszczenia wielu rosyjskich sportowców do igrzysk wyszedł za granice nie tylko prawne, lecz także poza granicę zdrowego rozsądku" - dodał Putin.
Obecna na spotkaniu dwukrotna złota medalistka olimpijska w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa życzyła kolegom sukcesów w Brazylii.
"Życzymy wam, aby hymn Rosji towarzyszył waszym sukcesom i nie przestawał być grany na olimpijskich arenach. Spotkaliśmy się bowiem z bezprawiem i niesprawiedliwością ludzi, którzy robią, co chcą, a z rosyjskimi lekkoatletami obeszli się surowo" - powiedziała Isinbajewa.
Zwracając się do prezydenta Rosji dodała: "wierzymy w pana, lubimy pana i dziękujemy za pomoc".
W igrzyskach w Londynie w 2012 roku sportowcy Rosji zdobyli 82 medale, w tym 24 złote, 26 srebrnych i 32 brązowe, co dało im czwarte miejsce w klasyfikacji krajów za USA, Chinami i Wielką Brytanią. W klasyfikacji punktowej z dorobkiem 854 "Sborna" uplasowała się na trzecim miejscu, za USA i Chinami.
MKOl, mimo krytycznego raportu Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), nie wykluczył wszystkich rosyjskich sportowców z igrzysk w Rio de Janeiro. Decyzje o ewentualnych karach za rozwinięty system dopingu w tym kraju mają podejmować federacje poszczególnych dyscyplin.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Iga Świątek i Katarzyna Kawa przegrały z Jasmine Paolini i Sarą Errani. To dla Polek koniec Billie Jean King Cup, ale półfinał jest największym takim sukcesem w dziejach naszego tenisa.
Ogłoszono nazwiska 25 polskich sportowców nominowanych w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski. Głosowanie potrwa do 3 stycznia.
W wieku 38 lat zmarł Michał Dąbrowski, szermierz, medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu
W kultowym filmie „Czterdziestolatek”, który został nakręcony w latach 70., budowlańcami, inżynierami, kierownikami i prezesami są mężczyźni. To oni wykuwają kilofami przyszłość narodu na poligonach dworca centralnego czy Trasy Łazienkowskiej. A kobiety….?
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie kolejną partię pocisków Storm Shadow.
– To jest poważny problem dla Ukraińców – mówi gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych, komentując wystrzelenie przez Rosję w kierunku ukraińskiego miasta Dniepr rzekomo nowego typu pocisku rakietowego Oriesznik.
Rosjanie nacierają obecnie na Ukrainie w tempie, jakie wcześniej osiągali tylko na początku inwazji, zimą i wczesną wiosną 2022 roku - wynika z analizy sytuacji na froncie, którą przedstawia Reuters.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Szef ukraińskiego Sztabu Generalnego potwierdza, że żołnierze z Korei Północnej brali już udział w walkach z ukraińskimi jednostkami w obwodzie kurskim.
Kolejka Polaków chcących wrócić do ojczyzny może być rozładowywana przez 21 lat, jeśli państwo nadal nie będzie traktowało priorytetowo repatriacji. „Rzeczpospolita" dotarła do raportu, który uderza w rządy PiS.
Rosyjski reżim zamierza ograniczyć swobodny dostęp obywateli do zagranicznych gier wideo. Putin zapowiedział, że gry elektroniczne mają rozwijać patriotyzm Rosjan.
W Paryżu i Londynie rodzi się pomysł międzynarodowej misji rozjemczej, która gwarantowałaby utrzymanie obecnej linii frontu na wypadek porozumienia z Putinem.
Francuski dziennik „Le Monde”, powołując się na swoje źródła, podaje, że w rozmowach toczących się między Francją a Wielką Brytanią powrócił temat wysłania zachodnich żołnierzy oraz prywatnych firm wojskowych na Ukrainę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas