Koniec drogi na skróty

W Szanghaju będą mistrzostwa świata zawodników, a nie kostiumów

Publikacja: 22.07.2011 03:23

Michael Phelps, najlepszy pływak w historii. Wygrana z nim każdego nobilituje, fot. Wong Maye

Michael Phelps, najlepszy pływak w historii. Wygrana z nim każdego nobilituje, fot. Wong Maye

Foto: AP

Na razie tematem dnia przed rozpoczynającą się w niedzielę rywalizacją  jest orzeczenie Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu (TAS), który na posiedzeniu w Szanghaju podtrzymał decyzję brazylijskiej federacji pływackiej dotyczącą mistrza olimpijskiego z Pekinu na 50 m stylem dowolnym Cesara Cielo.

Federacja jedynie upomniała Brazylijczyka, gdy wykryto w jego organizmie ślady furosemidu (zakazany środek moczopędny). Cielo tłumaczył, że znalazł się on w skażonej partii legalnych odżywek, jakie przyjmuje od lat. Brazylijczyk osiągnął najlepszy czas w tym roku na 50 m stylem dowolnym – 21,66 s. Jego najgroźniejszymi rywalami będą Francuzi: Alain Bernard, Frederick Bousquet i Fabian Gilot.

W stylu grzbietowym faworytem mistrzostw jest  Francuz Camille Lacourt. Powinien wygrać na 50 i 100 m. Na 200 m zapowiada się walka między Japończykiem Ryosuke Irie (pięć najlepszych wyników w tym sezonie) i Amerykaninem Ryanem Lochte. Zobaczymy, co pokaże nasz Radosław Kawęcki, czwarty w rankingu.

W stylu dowolnym od 200 m zaczyna się zawrót głowy. Włosi mają Federicę Pellegrini, a Amerykanie  Michaela Phelpsa, którego czeka  trudne zadanie, bo przeciwnicy: Lochte, Koreańczyk Park Tae Hwan, Chińczyk Sun Yang, Niemiec Paul Biedermann czy Francuz Yannick Agnel, pływają równie szybko.

Na 800 i 1500 m najlepszy jest Sun Yang, który może pobić  dziesięcioletni rekord Granta Hacketta, a my liczymy na dobry występ Mateusza Sawrymowicza.

Jaki będzie najbardziej fascynujący moment mistrzostw w Szanghaju? Być może dojdzie do wielkiego rewanżu na 100 m motylkiem. Dwa lata temu w Rzymie na oczach 13 tysięcy widzów Phelps upokorzył Serba Milorada Cavicia, bijąc przy tym rekord świata należący do rywala. Była muzyka z filmu „Gladiator", wielka wojna w basenie i filmowe zakończenie. Jak ktoś wtedy napisał, brakowało tylko lwów.

Phelps był wielkim przeciwnikiem kosmicznych strojów, pływał w spodenkach firmy Speedo, powinien więc być zadowolony z powrotu do dawnej formuły rywalizacji. Na 200 m motylkiem, koronnym dystansie Amerykanina, liderem światowego rankingu jest wprawdzie Japończyk Takeshi Matsuda, ale faworytem i tak będzie Phelps.

Eksperci pytani o nowe rekordy świata są sceptyczni. Twierdzą, że największe szanse na taki wyczyn mają Amerykanka Rebecca Soni na 200 m żabką i Szwedka Therese Alshammar na 50 m motylkiem, a wśród mężczyzn  Lochte i Sun Yang.

Kiedy po zakończeniu mistrzostw w Rzymie „Rz" zapytała Pawła Słomińskiego, byłego już trenera polskich pływaków, jaka jest przyszłość tej dyscypliny w naszym kraju, powiedział: – Napompowane rekordy niepotrzebnie zamazały obraz pływania. Otylia Jędrzejczak (komentowała wówczas mistrzostwa dla Eurosportu – red.) jest  mniej wyeksploatowana niż Korzeniowski, więc wszystko zależy tylko od niej. Kawęcki to wielki talent, ale nie wiem, czy dogoni świat. To samo dotyczy Konrada Czerniaka, Alicji Tchórz i Mateusza Matczaka. Najważniejsze, że mają predyspozycje, by ruszyć w skuteczną pogoń za najlepszymi.

A o przyszłości pływania w jego globalnym wymiarze Słomiński mówił: – Wracamy do slipek i nogawek, to dobrze, bo pływanie odzyska swoje ramy. Znów trzeba będzie walczyć o sylwetkę w wodzie, zyskają więc bardziej utalentowani, lepsi technicznie i bardziej pracowici. Nie wystarczy już się napakować i wbić w kosmiczny kostium.

Dziś opinię Słomińskiego potwierdzają były mistrz Pieter van den Hoogenband czy Phelps, najbardziej utytułowany pływak  wszech czasów. Dla nich powrót do slipek to  również powrót do normalności.

Na Foro Italico w Rzymie, tam, gdzie Rafał Szukała w 1994 roku zdobywał pierwszy złoty medal dla Polski, ustanowiono 43 rekordy świata.

W Szanghaju nie ma już drogi na skróty. Od 1 stycznia 2010 roku kosmiczne kostiumy zostały zakazane.

– Teraz na cześć każdego rekordzisty powinna być specjalna parada zwycięstwa – mówi Cavić i dodaje, że w męskich sprintach na rekord przyjdzie czekać może i dziesięć lat.

NAJWAŻNIEJSZE STARTY POLAKÓW

Wtorek

Półfinał 200 m mot. (ew. P. Korzeniowski i M. Cieślak)

Środa

Półfinał 100 m dow. (ew. K. Czerniak)

Półfinał 200 m mot. (ew. O. Jędrzejczak)

Finał 200 m mot. (ew. Korzeniowski, Cieślak)

Czwartek

Półfinał 200 m grzb. (ew. R. Kawęcki)

Finał 100 m dow. (ew. Czerniak)

Finał 200 m mot. (ew. Jędrzejczak)

Piątek

Półfinał 100 m mot. ( ew. Czerniak, Cieślak, Korzeniowski)

Finał 200 m grzb. (ew. Kawęcki)

Sobota

100 m mot. (ew. Czerniak, Cieślak, Korzeniowski)

Niedziela

1500 m dow. (ew. M. Sawrymowicz)

Półfinały i finały od 12.00.

Eliminacje od 3.00.

Transmisje w Eurosporcie.

SPORT I POLITYKA
Wielki zwrot w Rosji. Wysłali jasny sygnał na Zachód
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
SPORT I POLITYKA
Igrzyska w Polsce coraz bliżej? Jest miejsce, data i obietnica rewolucji
SPORT I POLITYKA
PKOl ma nowego, zagranicznego sponsora. Można się uśmiechnąć
rozmowa
Radosław Piesiewicz dla „Rzeczpospolitej”: Sławomir Nitras próbuje zniszczyć polski sport
Materiał Promocyjny
Strategia T-Mobile Polska zakładająca budowę sieci o najlepszej jakości przynosi efekty
Sport
Kontrolerzy NIK weszli do siedziby PKOl