Wiosna polskiego golfa

Pola czekają, można zaczynać. W kilkudziesięciu obiektach golfowych w całej Polsce zaczął się nowy sezon. Do października będzie się działo, atrakcje przewidziano dla każdego

Publikacja: 28.04.2014 08:56

Wiosna polskiego golfa

Foto: www.strzalynafairwayu.pl

Koniec kwietnia to czas, gdy w polskim klimacie na polach golfowych można już grać na całego. Odbyły się pierwsze oficjalne inauguracje, turnieje otwarcia, pierwsze pikniki rodzinne, akademie golfa i prezentacje planów klubowych.

Nie ma już w Polsce województwa, w którym nie byłoby pola golfowego, ośrodka szkoleniowego lub klubu. Choć dla wielu wbijanie piłki do dołków wydaje się wciąż zajęciem egzotycznym, to dla kilku tysięcy osób to sposób na spędzanie wolnego czasu, sport i rozrywka dobra jak inne.

Golf, jak wiedzą zainteresowani, daje okazję do aktywnego życia zarówno amatorom, jak i zawodowcom. Część profesjonalna tego sezonu zapowiada się niezwykle interesująco, nawet jeśli polscy zawodowcy jeszcze są w rankingach dość w daleko w porównaniu z kolegami z krajów, w których golf ma tradycję liczoną w setkach lat.

Kto jednak zechce im kibicować, będzie miał wiele okazji. Najważniejsze stworzy narodowy cykl turniejów PGA Polska Tour (od maja do września) rozgrywany na pięciu różnych polach z wielkim finałem na dołkach klubu w Sobieniach Królewskich. Obok najlepszych profesjonalistów grających w Polsce szansę porównania sił dostaną w tych turniejach również najlepsi krajowi amatorzy.

Obok cyklu PGA Polska Tour polski golf zawodowy będzie gościł dwa turnieje niemieckiej serii Pro Golf Tour. To liga, w której można budować podstawy kariery profesjonalnej, z kilkunastoma zawodami w Europie i Północnej Afryce. Najlepsi awansują co roku do cyklu European Challenge Tour i najwyższej ligi – European PGA Tour. Polskie przystanki Pro Golf Tour to najpierw lipcowy LOTOS Polish Open – flagowy turniej polskiego golfa, który po raz drugi odbędzie się na polu Sand Valley Golf&CC w Pasłęku. To letni szczyt sezonu z wieloma atrakcjami dodatkowymi, zwyczajowym turniejem Pro-Am i zawodami dodatkowymi promującymi golf.

Finał ligi Pro Golf Tour odbędzie się we wrześniu na polu Sobienie Królewskie G&CC. Turniej Deutsche Bank Polish Masters wyłoni zwycięzców rankingu i, przede wszystkim, da najlepszym karty startu w wyższej lidze europejskiego golfa. Finałowe rundy obu turniejów pokaże na żywo TVP Sport.

Część zawodową polskiego życia golfowego organizuje stowarzyszenie trenerów i instruktorów, czyli PGA Polska, w którego programie działania są jeszcze m. in. projekty dla dzieci i młodzieży z biedniejszych środowisk (programy „Golf dla wszystkich", „Orlen Junior Academy"), akcja marketingowa „Uczymy grac w golfa" wspierana m. in. przez Mariusza Czerkawskiego i innych znanych sportowców grających w golfa.

Częścią amatorską krajowego golfa zajmuje się Polski Związek Golfa, który po ponad 20 latach od daty powstania dorobił się także wielu imprez cyklicznych, serii turniejowych i, dla niektórych niezmiernie ważnego, rankingu najlepszych amatorów golfa nad Wisłą.

Turnieje mistrzowskie pod patronatem PZG (m. in. mistrzostwa Polski seniorów, juniorów, klubów, mid-amatorów, match-play i wreszcie turniej Masters, mają już swą tradycję, ustalony kalendarz i wiernych kibiców. W tym roku na początku września w Sierra GC odbędzie się także ważna międzynarodowa impreza amatorska: drużynowe mistrzostwa Europy seniorów.

Działanie obu organizacji często się przenika. Przedstawiciele PGA Polska i PZG współpracują przy corocznych spotkaniach znanych jako „Okrągły stół polskiego golfa" (w tym roku w listopadzie), podczas których określa się najważniejsze wyzwania stojące przed dyscypliną, określa priorytety i działania wspierające popularyzację golfa, promocję sportu wśród dzieci i młodzieży, pomoc właścicielom pól golfowych.

Wspólnym przedsięwzięciem jest także „Ogólnopolski dzień golfa" (w tym roku zaplanowany na 25 maja – ważna data!), gdy na obiekty golfowe zaprasza się wszystkich chętnych, daje im okazję do bezpłatnego spróbowania gry, odebrania pierwszych lekcji, zabawy z golfem, spróbowania smaku tego sportu.

Warto także pamiętać, że w połowie sierpnia na pole Gradi Golf Club wraca po kilku latach przerwy turniej prestiżowego cyklu Faldo Series dla golfistów w wieku od 12 do 21 lat. Cykl firmuje legenda angielskiego golfa Sir Nick Faldo. Najlepsi zagrają w Wielkiej Brytanii w wielkim finale w październiku.

Z inicjatywy PZG i przy wsparciu PGA Polska wydany właśnie został pierwszy w Polsce podręcznik poświęcony wszelkim aspektom gry w golfa – technice, strategii gry, psychologii i przygotowaniu fizycznemu, a także problemom nauczania. Autor to Krzysztof Dutczak, tytuł dwutomowego dzieła: „Skuteczna gra w golfa. Technika, strategia, nauczanie, trening".

Dla tysięcy już grających w golfa najprzyjemniejszą informacją jest jednak to, że mogą grać, że dołki czekają, że w kilkudziesięciu polskich klubach zaplanowano do jesieni setki turniejów, że kije znów idą w ruch.

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście