Reklama
Rozwiń

Rafał Majka wygrywa Tour de Pologne

Rafał Majka został zwycięzcą 71. Tour de Pologne. Kolarz rosyjsko-duńskiej grupy Tinkoff-Saxo, zajął 13. miejsce w kończącej wyścig jeździe indywidualnej na czas w Krakowie, ale wystarczyło to do utrzymania prowadzenia.

Publikacja: 09.08.2014 19:30

Rafał Majka wygrywa Tour de Pologne

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik PG Piotr Guzik

W klasyfikacji generalnej Polak wyprzedził dwóch Hiszpanów z ekipy Movistar - o osiem sekund Jona Izagirre oraz o 22 sekundy Benata Intxaustiego. W jeździe na czas najlepszy wynik uzyskał Belg Kristof Vandewalle (Trek).

Majka jest pierwszym od 11 lat reprezentantem gospodarzy, który wygrał Tour de Pologne. W 2003 roku triumfował Cezary Zamana.

Zobacz więcej zdjęć

Zwycięstwo w całym wyścigu poprzedziły dwa sukcesy Majki na najtrudniejszych górskich etapach – do Szczyrbskiego Jeziora na Słowacji oraz wokół Bukowiny Tatrzańskiej. W piątek w tej drugiej miejscowości wypracował sobie niewielką, ale – jak się okazało - wystarczającą zaliczkę nad lepiej jeżdżącym na czas Izagirre. Hiszpański Bask po raz drugi z rzędu zajął w Polsce drugie miejsce.

Sobotni etap był rozgrywany na trasie z Krakowa do Wieliczki i z powrotem (25 km). Zawodnicy startowali i kończyli rywalizację na Rynku, po dwóch stronach Sukiennic. Było upalnie. Temperatura jeszcze wzrosła, gdy o godz. 17.59 z rampy startowej zjechał Majka. Ruszył przy tak głośnym dopingu kibiców, że nie słychać było hejnału z kościoła Mariackiego.

Rywalizacja była niezwykle zacięta. Przewaga 22 sekund Majki nad Izagirre, z którym nigdy jeszcze nie wygrał w tej konkurencji, w końcówce szybko topniała, ale ostatecznie Polak wyszedł z próby obronną ręką. W nagrodę za zwycięstwo Majka otrzymał główną nagrodę – Fiata 500L Trekking.

Na mecie czekali na kolarza z podkrakowskich Zegartowic rodzice, narzeczona Magda i 17-letnia siostra, która na imię ma także Magda. - Niedługo będziemy mieć w rodzinie dwie Magdy Majki i będzie kłopot – żartowała matka zwycięzcy wyścigu – Kamila Majka. Siostra, podobnie jak w przeszłości Rafał, uprawia kolarstwo pod okiem trenera Zbigniewa Klęka.

– Cały sezon szykowałem się do Giro d'Italia, Tour de France i Tour de Pologne. Teraz potrzebuję porządnych wakacji. Jestem niesamowicie szczęśliwy – opłacił się ciężki trening i wszystko to, co wkładam w kolarstwo – mówił w TVP Info Rafał Majka.

Majka pytany o to, czy odczuwał silny stres związany z tym, że startował jako ostatni, w koszulce lidera, powiedział, że cały czas był maksymalnie skoncentrowany. – Szczerze mówiąc dzisiaj nawet nie widziałem kibiców – dawałem z siebie wszystko. Gdy wjeżdżałem na metę, to już praktycznie nie widziałem na oczy – powiedział kolarz grupy Tinkoff-Saxo.

Sukces Majki nie był jedynym, jaki zanotowali w 71. Tour de Pologne polscy kolarze. Piąte miejsce zajął Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), a jedenaste - weteran wyścigu, startujący po raz dwunasty Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice). Klasyfikację górską wygrał zaś inny kolarz ekipy CCC Maciej Paterski, idąc w ślady Michała Gołasia (2011) oraz Tomasza Marczyńskiego (2012-2013).

W klasyfikacji punktowej zwyciężył Białorusin Jauheni Hutarowicz (AG2R), najaktywniejszym kolarzem został Austriak Matthias Krizek (Cannondale), a najlepszą drużyną – hiszpański Movistar.

Dla Polaków był to najlepszy od wielu lat Tour de Pologne, a uwzględniwszy najwyższą rangę UCI, jaką posiada od 2005 roku - najlepszy w historii. Przejdzie do kronik nie tylko z powodu triumfów Rafała Majki, tych etapowych – pierwszych od dziesięciu lat. W pamięci pozostanie gradobicie i kraksy na pierwszym etapie do Bydgoszczy, fantastyczna ucieczka Czecha Petra Vakoca od startu w Toruniu do mety w Warszawie, rekordowo szybki sprint w Katowicach Belga Jonasa van Genechtena (80,8 km/godz.) czy niezwykle udana premiera wyścigu na Słowacji. Bez większego ryzyka można stwierdzić, że na całej trasie rywalizację oglądało więcej kibiców niż przed rokiem. Najwięcej - w Szczyrbskim Jeziorze i na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej.

- Wyścig jest jak przedstawienie teatralne. Na scenie brakowało jednak do tej pory polskich aktorów. Po wielu latach doczekaliśmy się ich i polskiego zwycięzcy - Rafała Majki. Przed nim wielka przyszłość w zawodowym peletonie, być może zwycięstwa w wielkich tourach. Cieszy mnie również to, że polscy kibice nauczyli się dopingować kolarzy. Ten doping jest autentyczny – podsumował dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.

Rywalizację ukończyło 131 kolarzy spośród 167, którzy w minioną niedzielę wystartowali z Gdańska. Z 18 Polaków wycofało się na etapie do Bukowiny Tatrzańskiej dwóch: Konrad Dąbkowski (reprezentacja Polski) oraz Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice).

 

Wyniki 7., ostatniego etapu Tour de Pologne, Kraków - Kraków (25 km, indywidualnie na czas):

1. Kristof Vandewalle (Belgia/Trek) 29.18
2. Adriano Malori (Włochy/Movistar) strata 3
3. Steven Cummings (W. Brytania/BMC Racing) 10
4. Steve Morabito (Szwajcaria/BMC Racing) 20
5. Gorka Izagirre (Hiszpania/Movistar) 22
6. Dario Cataldo (Włochy/Sky) 28
7. Jon Izagirre (Hiszpania/Movistar) 29
8. Bob Jungels (Lusemburg/Trek) 34
9. Michael Matthews (Australia/Orica) 38
10. Christophe Riblon (France/AG2R) ten sam czas
11. Mateusz Taciak (Polska/CCC Polsat) 39
13. Rafał Majka (Polska/Tinkoff-Saxo) 43

Końcowa klasyfikacja generalna:

1. Rafał Majka (Tinkoff-Saxo) 30:16.18
2. Jon Izagirre (Hiszpania/Movistar) 8
3. Benat Intxausti (Hiszpania/Movistar) 22
4. Christophe Riblon (Francja/AG2R) 34
5. Przemysław Niemiec (Lampre) 1.20
6. Andrey Amador (Kostaryka/Movistar) 1.21
7. Philip Deignan (Irlandia/Sky) 1.24
8. Robert Gesink (Holandia/Belkin) 1.41
9. Dominik Nerz (Niemcy/BMC Racing) 1.42
10. Petr Vakoc (Czechy/Omega Pharma-Quick Step) 1.49
11. Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice) 1.55

W klasyfikacji generalnej Polak wyprzedził dwóch Hiszpanów z ekipy Movistar - o osiem sekund Jona Izagirre oraz o 22 sekundy Benata Intxaustiego. W jeździe na czas najlepszy wynik uzyskał Belg Kristof Vandewalle (Trek).

Majka jest pierwszym od 11 lat reprezentantem gospodarzy, który wygrał Tour de Pologne. W 2003 roku triumfował Cezary Zamana.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sport
Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra
Sport
Ekstraklasa: Liga rośnie na trybunach
Sport
Aleksandra Król-Walas: Medal olimpijski moim marzeniem
SPORT I POLITYKA
Ile tak naprawdę może zarobić Andrzej Duda w MKOl?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Sport
Andrzej Duda w MKOl? Maja Włoszczowska zabrała głos
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku