Aktualizacja: 26.07.2015 19:36 Publikacja: 26.07.2015 19:36
Mirosław Żukowski
Foto: Fotorzepa/Waldemar Kompała
Pod względem sportowym pokazał wielką klasę, pod górę już przy pierwszej okazji uciekł równie fantastycznie jak przed laty Lance Armstrong. Ale chyba nikt, kto czyta światową prasę (poza brytyjską) i ogląda telewizję, nie powie, że Froome wizerunkowo coś na szosach Francji wygrał. Wprost przeciwnie - jego nazwisko, do tej pory dla większości kibiców moralnie obojętne, stało się symbolem hydry, której nie sposób definitywnie urwać łba. Kiedy wygrywał wielki poprzednik Froome'a w grupie Sky Bradley Wiggins i sam Froome w roku 2013, aż tak wielu wątpliwości nie było. Świat uwierzył, że brytyjski medialny mastodont przeznacza ogromne pieniądze na kolarstwo i nie żąda zwycięstw za wszelką cenę. Mało tego, supergrupa Sky powstała pod hasłem: zrywamy z dziedzictwem Armstronga, pokazujemy, że można zwyciężać bez dopingu. To się dobrze sprzedawało, tym bardziej że zarówno Wiggins, jak i Froome to ludzie o życiorysach niebanalnych. Obaj powtarzali, że można ich kontrolować w dzień i w nocy, bo nie mają nic na sumieniu.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował o poparciu kandydatury Witolda Bańki na prezydenta i Yang Yang na wiceprezydentkę Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Upadek rządu we Francji może mieć konsekwencje nie tylko w polityce, ale i w świecie wielkiego sportu. W 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się we francuskich Alpach pod warunkiem gwarancji finansowych państwa.
To podobno nie jest plotka, że Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale raczej nie pomoże mu w tym Donald Trump.
Organizacja przez Rosję Światowych Igrzysk Przyjaźni została oficjalnie przełożona na czas nieokreślony. W internecie opublikowano dekret w tej sprawie podpisany przez Władimira Putina. Igrzyska początkowo miały odbyć się we wrześniu w Moskwie i Jekaterynburgu, później wydarzenie przełożono na 2025 rok.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
To, co niszczy demokrację, to nie wielość i różnorodność opinii, w tym niedorzecznych, ale ujednolicanie opinii publicznej. Proponowane przez Radę Ministrów karanie za „myślozbrodnie” to znak rozpoznawczy rozwiązań antydemokratycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas