Luka Modrić najstarszym strzelcem gola w historii Euro. Kogo wyprzedził? [TOP 10]

Podczas meczu Włochy - Chorwacja na Euro 2024 złamany został kolejny rekord mistrzostw Europy. Najstarszym strzelcem gola w historii turnieju został Chorwat Luka Modrić. Dla kapitana Chorwatów to marne pocieszenie, bo w ósmej minucie doliczonego czasu gry stracili oni gola, zwycięstwo i prawdopodobnie też awans do 1/8 finału.

Publikacja: 25.06.2024 06:29

Luka Modrić

Luka Modrić

Euro 2024 przyniosło nam już całą masę nowych rekordów mistrzostw Europy. Już pierwsze spotkanie, Niemcy - Szkocja (5:1), przyniosło najwyższe zwycięstwo w historii meczów otwarcia Euro. Drugiego dnia turnieju, Hiszpan Lamine Yamal (16 lat i 338 dni) podczas meczu z Chorwacją został najmłodszym piłkarzem, który wystąpił podczas mistrzostw Europy (odebrał ten rekord Polakowi Kacprowi Kozłowskiemu). Następnie Arda Güler (19 lat i 114 dni) został najmłodszym strzelcem gola w debiutanckim meczu na Euro. Turek odebrał ten rekord Cristiano Ronaldo, ale słynny Portugalczyk został za to pierwszym zawodnikiem z występami na sześciu mistrzostwach Europy.

W końcu, najstarszym zawodnikiem z udziałem w meczu Euro został kolega Cristiano z reprezentacji, Pepe (rekord wyśrubowany do 41 lat i 177 dni). Jeśli portugalski obrońca strzeli gola na Euro 2024, zostanie oczywiście najstarszym strzelcem gola w historii Euro. Po meczu Włochy - Chorwacja rekordzista jest jednak inny.

Euro 2024. Po meczu Włochy — Chorwacja: Luka Modrić na czele listy najstarszych strzelców goli w historii mistrzostw Europy

Dla Luki Modricia mecz jego Chorwacji z Włochami był jak emocjonalny rollercoaster. Kapitan reprezentacji Chorwacji w 54. minucie zmarnował rzut karny, bo jego strzał obronił Gianluigi Donnarumma. Jednak już dwie minuty później pomocnik Realu Madryt zdobył bramkę, gdy dobił strzał Ante Budimira. Tym samym, w 56. minucie meczu Włochy — Chorwacja, Luka Modrić został najstarszym strzelcem gola w historii Euro

Jak teraz wygląda top 10 najstarszych strzelców goli na mistrzostwach Europy?

• 10. Christian Panucci (Włochy - Rumunia, Euro 2008) – 35 lat i 62 dni

Gdy w 80. minucie meczu Luka Modrić schodził z boiska zastępowany przez Lovro Majera, od tysięcy kibiców w Lipsku dostał owację na stojąco. Jeszcze tuż przed wyrównującym golem dla Włochów, w 98. minucie gry, realizator transmisji pokazał ujęcie gryzącego z nerwów koszulkę kapitana Chorwatów. Chwilę później bramkę strzelił Mattia Zaccagni, a załamany Modrić schował się na ławce rezerwowych.

Euro 2024. Z kim zagrają Włochy w 1/8 finału? Czy Chorwacja ma jeszcze szanse na awans?

Włochy w 1/8 finału Euro 2024 zmierzą się w Berlinie ze Szwajcarią w sobotę 29 czerwca o godz. 18. To pierwsza wyłoniona para drugiej rundy. Chorwaci, mimo tylko dwóch punktów na kancie, wciąż jeszcze mają teoretyczne szanse na wyjście z grupy B, ale muszą liczyć na dogodny zestaw wyników w pozostałych grupach (konieczne jest spełnienie aż czterech warunków).