Liga Mistrzów. Czy Robert Lewandowski powinien czuć się winnym porażki z PSG?

Po porażce Barcelony z PSG (1:4) posypały się gromy na Roberta Lewandowskiego. Po raz kolejny okazuje się, że w piłce nożnej jeden słabszy mecz może diametralnie zmienić opinię nawet o bardzo dobrym zawodniku.

Publikacja: 17.04.2024 13:38

Robert Lewandowski

Kapitan reprezentacji Polski nie miał dobrego dnia we wtorek w Barcelonie. Był mało widoczny. Zmarnował jedną dobrą okazję w pierwszej połowie, nie zablokował uderzenia Vitinhy, po którym padł gol na 2:1 dla gości, w drugiej podjął złą decyzję, wybierając strzał na bramkę zamiast podanie do kolegi z drużyny.

Może wtedy byłaby dogrywka? Może byłby awans, a opinie o występie Lewandowskiego zupełnie inne. Po meczu, czy to w Hiszpanii, czy we Francji, ale też i w Polsce nie ocenia się Polaka dobrze. Katalończycy piszą, że „był sfrustrowany”, a paryska „L’Equipe”, że „bardzo pomógł PSG”.

Robert Lewandowski. Przed tygodniem cesarz w Parku Książąt

Nie znaczy, że to on był winnym porażki i braku awansu Katalończyków do półfinału Ligi Mistrzów. Tym bardziej nie można nadmiernie się niepokoić tym, że nawet jeśli Lewandowski zagrał słabiej, to na zbliżającym się Euro 2024 będzie jeszcze gorzej.

Akurat teraz Lewandowski znajduje się w świetnym momencie kariery w Katalonii. Nie tak dawno rozegrał znakomity wręcz mecz z Atletico Madryt. Strzelił gola, zaliczył dwie asysty. Barcelona wygrała 3:0. „To był jego wspaniały wieczór” – pisała „Marca”.

Liga Mistrzów. Barcelona – PSG. "Robert Lewandowski bardzo pomógł PSG"

Przed tygodniem 35-letni polski napastnik był jednym z najlepszych piłkarzy w pierwszym meczu ćwierćfinałowym Ligi Mistrzów z PSG, wygranym przez Barcelonę 3:2. Jego asystę przy pierwszym golu Hiszpanie określili mianem „imperial”, „cesarskiej” jakby podkreślając, że w Parku Książąt, gdzie był rozgrywany ten pojedynek, pojawił się piłkarz o znacznie bardziej prestiżowej dystynkcji.

Tego testu przed Euro 2024 Robert Lewandowski nie zaliczył

Po słabszym początku tego sezonu Lewandowski odżył. W ostatnich miesiącach wrócił do wysokiej formy. Podobnie jak Barcelona, która przed rewanżem z mistrzem Francji nie przegrała ostatnich 13 meczów. Jest najlepszym strzelcem klubu z 20 bramkami we wszystkich rozgrywkach. Z PSG cała drużyna i Polak również stracili rezon po czerwonej kartce dla Ronalda Araujo w pierwszej połowie. Od tego momentu zaczęła się katalońska katastrofa.

Nas trochę mogą niepokoić przegrane pojedynki z Lucasem Hernandezem. Obrońca PSG jest również filarem defensywy reprezentacji Francji. Z Trójkolorowymi Polska zagra w grupie na Euro. Tego testu Lewandowski nie zaliczył.

Ale w kadrze jej kapitan to wciąż piłkarz przerastający o kilka poziomów pozostałych, a w Barcelonie zawodnik wybitny, któremu może przecież zdarzyć się gorszy mecz.

2 / 3
Koniec Ligi Mistrzów dla Lewandowskiego. Barcelona zmarnowała przewagę nad PSG
Liga Mistrzów. Barcelona - PSG: czy Katalończycy zostali skrzywdzeni przez sędziego?