Wyróżnienia indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu otrzymali: lekkoatletka Ludwika Chewińska (jej rekord Polski w pchnięciu kulą 19,58 m z 1976 roku do dzisiaj pozostaje niepobity), narciarz Tadeusz Jankowski (prekursor kobiecego biatlonu w Polsce) oraz łyżwiarka szybka Helena Pilejczyk, medalistka igrzysk i wychowawczyni kolejnych olimpijczyków.
Za promocję wartości fair play wyróżniono nauczyciela WF z Częstochowy Kazimierza Albrychta, byłego mistrza świata w kajakarstwie Piotra Markiewicza, założyciela Klubu Olimpijczyka w Augustowie, oraz wykładowczynię AWF w Warszawie dr Marię Rotkiewicz.
Troje laureatów na wniosek PKOl zostało także wyróżnionych przez jury Międzynarodowego Konkursu Fair Play. Mateusz Rynkiewicz, Helena Pilejczyk oraz Piotr Markiewicz odbiorą okolicznościowe dyplomy na oficjalnej gali Fair Play w styczniu 2009 roku w Stambule.
– Jesteśmy zaszczyceni i dumni z otrzymania nagrody – mówiła Helena Pilejczyk. – Co to znaczy fair play? Uczciwość, przestrzeganie zasad, dostrzeganie w rywalu człowieka. Myślę, że będziemy nadal godnie promować tę ideę.
Główny laureat Mateusz Rynkiewicz został wyróżniony za uratowanie życia rywalowi i koledze. 14 lipca 2007 r. w Trencinie (Słowacja) odbywały się mistrzostwa Europy w kajakarskim maratonie. Na ostatnim okrążeniu finałowego wyścigu konkurencji C1 na dystansie 28,4 km stracił przytomność reprezentant Polski Dawid Markowski.