Najstarszy w Europie – po Tour de France i Giro d’Italia – wieloetapowy wyścig obchodzi w tym roku potrójny jubileusz. Osiemdziesiąt lat minęło od pierwszego Biegu Dookoła Polski, wygranego w 1928 roku przez czeladnika masarskiego z Bydgoszczy Feliksa Więcka. W tym roku odbywa się jego 65. edycja, a po raz 15. Tour de Pologne organizuje firma Lang Team. Dziś polski wyścig jest wzorcowym przykładem szybko rozwijającej się międzynarodowej imprezy promującej kolarstwo w Europie Środkowo-Wschodniej. Ostatnio Międzynarodowa Unia Kolarska przedłużyła mu do 2012 roku licencję Pro Tour, co oznacza przynależność do cyklu najbardziej prestiżowych wyścigów na świecie.

„Tour de Pologne jest naszym dobrem narodowym – mówi dyrektor wyścigu, były znakomity kolarz Czesław Lang. Oprócz rywalizacji sportowej chcemy przy tej okazji pokazać najpiękniejsze zakątki i zabytki naszego kraju. Mamy się przed kim chwalić, gdyż przyjadą do nas przedstawiciele około 50 krajów. Oprócz Telewizji Polskiej wyścig pokazywany będzie w stacji Eurosport 2, która ma zasięg światowy. W tym roku zmieniliśmy trasę także dlatego, żeby uczestnicy i śledzący imprezę kibice obejrzeli nowe polskie krainy”.

Kolarze ze światowej czołówki doceniają walory startu w Polsce. Dla wielu będzie on formą przygotowań do mistrzostw świata w Varese, a także rewanżem za igrzyska olimpijskie. Na liście startowej 65. Tour de Pologne są złoci medaliści z Pekinu Szwajcar Fabian Cancellara i Hiszpan Samuel Sanchez, drugi kolarz dwóch ostatnich edycji Tour de France Australijczyk Cadel Evans, zwycięzca zakończonego niedawno Deutschland Tour Niemiec Linus Gerrdemann czy podbijający europejskie szosy bracia z Luksemburga Andy i Frank Schleckowie.

W tym roku obok 18 grup zawodowych wystartuje w wyścigu reprezentacja Polski. Jej selekcjoner Piotr Wadecki powołał do kadry zawodników ambitnych i żądnych sukcesu. Pokazanie się z dobrej strony w wyścigu rangi Pro Tour jest dla kilku z nich jedyną szansą podpisania kontraktu z silnym zawodowym zespołem. Będzie komu kibicować.