Olimpiada Specjalna w Warszawie

Paradą tysiąca pięciuset sportowców z 56 krajów rozpoczęła się na stadionie warszawskiej Legii ceremonia otwarcia Europejskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych

Aktualizacja: 19.09.2010 09:09 Publikacja: 18.09.2010 09:35

Olimpiada Specjalna w Warszawie

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

W zawodach wezmą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Imprezę rozpoczęła o 20.00 ceremonia otwarcia na stadionie warszawskiej Legii, podczas której zapłonął olimpijski znicz. Ogień dotarł do stolicy z greckiego Aleksandropolis.

Wśród gości znaleźli się m.in. prezydencka para Bronisław i Anna Komorowscy oraz były prezydent Lech Wałęsa z małżonką.

[wyimek][b][link=http://www.rp.pl/galeria/12,4,537442.html]Zobacz więcej zdjęć[/link][/b][/wyimek]

Widowisko wyreżyserował mieszkający w Polsce Grek Jorgos Stylianou odpowiedzialny m.in. za ostatnie festiwale piosenki w Opolu i Sopocie. Na scenie wystąpiły polskie i zagraniczne gwiazdy estrady.

Ceremonię otwarcia poprzedził start sztafety niosącej olimpijski ogień. Sztafeta wyruszyła o 14.00 spod Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym. Sztafeta z zapaloną pochodnią wbiegła na stadion Legii o 21.00 i wtedy nastąpiło zapalnie ognia olimpijskiego na stadionie.

Wcześniej została wciągnięta na maszt flaga Olimpiad Specjalnych, którą wniosły na płytę m.in. zdobywczyni siedmiu medali olimpijskich w lekkiej atletyce Irena Szewińska oraz wicemistrzyni pekińskich igrzysk i mistrzyni świata w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska.

Przysięgę złożyli - w imieniu polskich sportowców Rafał Mróz, a zagranicznych irlandzka badmintonistka: Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podkreślił w swym wystąpieniu, że jest to impreza szczególna, w której wszyscy są zwycięzcami. "Wy już zwyciężyliście wchodząc na arenę tych zawodów".

Bogusław Gałązka mówi, że ideą Igrzysk Specjalnych jest zmiana stosunku do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Chodzi o to, by niepełnosprawni intelektualnie nie byli wykluczeni ze społeczeństwa, by pokazać, że potrafią uprawiać sport, cieszyć się, że chcą normalnie żyć.

Dla niepełnosprawnych sportowców udział w Igrzyskach jest niezwykłym przeżyciem - podkreśla Marek Moltko uprawiający bowling, piłkę nożną i biegi. Niepełnosprawny sportowiec mówi, że jest dumny z udziału w Igrzyskach i liczy na sportowe emocje oraz nowe znajomości.

Podczas Igrzysk rozegrane zostaną zawody w następujących dyscyplinach: koszykówka zunifikowana, lekkoatletyka, tenis ziemny, piłka nożna 7-osobowa kobiet, tenis stołowy, bowling, jazda szybka na wrotkach, trójbój siłowy, badminton. Zawody odbywać się będą na sześciu warszawskich obiektach.

Pożegnanie ekip nastąpi 23 września o godzinie 18 na Torwarze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sport
Wielki sport w 2025 roku. Co dalej z WADA i systemem antydopingowym?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sport
Najważniejsze sportowe imprezy 2025 roku. Bez igrzysk też będzie ciekawie
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Kogo jeszcze kupi Arabia Saudyjska?
Sport
Sportowcy kontra Andrzej Duda. Prezydent wywołał burzę i podzielił środowisko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sport
Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay