Warszawskie derby futbolu amerykańskiego

W najbliższy weekend, 5 czerwca odbędą się derby Warszawy w futbolu amerykańskim, podczas których Warsaw Werewolves podejmą na swoim stadionie drużynę Warsaw Spartans

Publikacja: 01.06.2011 13:31

trening Warsaw Spartans

trening Warsaw Spartans

Foto: mrozekphotography.com, Łukasz Mrozek frost Łukasz Mrozek

Mecz rozpoczyna się od godz. 14:00 (wstęp wolny) na Stadion Syrenki przy ul. Batorego 10a, ale już od 12:30 można przyjść z całą rodziną, ponieważ oprócz sportowych emocji na kibiców czekają dodatkowe atrakcje:

- koncert rock & roll'owy

- pokaz zabytkowych samochodów i motocykli, do których każdy będzie mógł wsiąść

- wyścigi motocykli dla najmłodszych i nieco starszych

- zawody sumo

- amerykańskie jedzenie

 

Będzie wojna!

Niedzielny mecz będzie spotkaniem drugiej kolejki Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego II (PLFA II) zmierzą się Warsaw Werewolves i Warsaw Spartans.

To pierwsze w historii PLFA ligowe derby stolicy. Stały się one możliwe dzięki powstaniu w Warszawie trzeciej drużyny futbolu amerykańskiego – Wilkołaków. Dynamiczne i efektywne działania organizacyjne Werewolves zwróciły uwagę całego środowiska futbolowego. Wszyscy zadawali sobie pytanie czy za tym szumem marketingowym pójdzie wysoki poziom sportowy.

Negatywną odpowiedź przyniosło majowe spotkanie z Torpedami. Porażka 6:40 pokazała jak ważne w futbolu amerykańskim jest doświadczenie. Wzmocniony Amerykanami sztab trenerski, prężnie działający zarząd klubu, czy kilku zawodników pozyskanych ze.... Spartans, nie wystarcza by w krótkim czasie przygotować drużynę taktycznie i kondycyjnie do zmagań w drugiej lidze.

W debiucie w drugiej lidze rozgrywający Bartłomiej Grochowski wyszedł na boisko z kontuzją łydki i miał ogromne problemy z poruszaniem się. Grający prezes Dawid Szurmiej, również kontuzjowany, w ogóle nie pokazał się na placu gry.

Choć wynik na to nie wskazuje, to obrona Werewolves była lepiej ułożoną formacją. Jedyne punkty w tym meczu zdobył linebacker Sebastian Kusik, potężne uderzenia serwował przeciwnikom  Osman Hózman-Mirza-Sulkiewicz a na wyróżnienie zasługuje też grający „w obie strony" liniowy Łukasz Cyran. W nadchodzącym meczu obrona Wilkołaków zostanie postawiona przed wcale nie łatwiejszym zadaniem.

Swój pierwszy mecz Spartanie rozegrali w dalekim Szczecinie przeciw „nowej – starej" Husarii. Wyjazdowe zwycięstwo 33:12 w starciu z drużyną o której niewiele było wiadomo, prócz dwóch punktów, przyniosło bardzo potrzebny warszawianom spokój. Istotnym jest, że w boju sprawdzili się nowi zawodnicy. Pierwszoroczniacy weszli do składu w miejsce tych, którzy po sezonie licznie odeszli do Werewolves i mniej licznie do pierwszoligowca Warsaw Eagles. Najlepsze wrażenie w Szczecinie sprawiał linebacker Marcin Goc. Po tym meczu został nazwany Pogromcą Rozgrywających. Bardzo dobrze zgrał też liniowy Łukasz Mrozek. Po odejściu obu kopaczy doskonale w tej roli sprawdzał się Dariusz Marczak. Dobre przygotowania, zmieniona lista zagrywek, podparta kolejnymi wzmocnieniami organizacyjnymi poczynionymi przez zarząd klubu na drodze do PLFA I, pozwalają kibicom Spartans patrzeć w przyszłość z nadzieją.

Spotkanie pokaże stołecznym fanom, czy wraz ze zmianą logotypu zmieniony został też sposó gry. W dwóch poprzednich sezonach trener James Deacon opierał działania formacji ataku głównie na grze podaniowej. W Szczecinie spartańska ofensywa dość często występowała z trzema running backami co poskutkowało tym, że przyłożenia zdobyli trzej różni biegacze.

Nie jest tajemnicą, że relacje między Spartanami a Wilkołakami są napięte. Kibicom gwarantuje to zacięte twarde widowisko - prawdziwą futbolową wojnę. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo dodatkowych atrakcji, m.in. pokaz starych samochodów i motocykli, koncert rock'n'rollowy i zawody sumo. Spotkanie poprowadzi piątka sędziów pod wodzą Dariusza Leoniaka. Wstęp na imprezę jest wolny. Wydarzenia towarzyszące rozpoczną się już o 12.30.

tekst: Marcin Łojewski

Biuro Prasowe PLFA

m.lojewski@plfa.pl

Zasady futbolu amerykańskiego

drużyna Warewolves:

Drużyna Warsaw Werewolves powstała w 2010 roku. Została powołana do życia z miłości do sportu, ale również po to aby rozpropagować tę dyscyplinę i wprowadzić alternatywę dla widzów w obszarze sportów drużynowych. Wilkołaki prowadzone są przez trenera, który ma za sobą lata gry w NCAA. Występował później w NFL Europe, niemieckiej lidze GFL, we Francji i Austrii. Tak samo, część zawodników Werewolves posiada doświadczenie z lig zagranicznych. Nad przygotowaniem fizycznym drużyny czuwa wielokrotny mistrz Polski w judo, Krzysztof Wiłkomirski.

Sport
Witold Bańka dla "Rzeczpospolitej": Iga Świątek i Jannik Sinner? Te sprawy dały nam do myślenia
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Sport
Kiedy powrót Rosji na igrzyska olimpijskie? Kandydaci na szefa MKOl podzieleni
Sport
W Chinach roboty wystartują w półmaratonie
Sport
Maciej Petruczenko nie żyje. Znał wszystkich i wszyscy jego znali
Sport
Czy igrzyska staną w ogniu?