Kasparow to jeden z najlepszych szachistów w historii. Legendarny stał się nierozstrzygnięty pojedynek, który stoczył w 1984 z Anatolijem Karpowem. Rok później pokonał rodaka w kolejnym meczu o mistrzostwo świata. Dziś Kasparow nie walczy z innymi szachistami. Jego rywalem jest rosyjski rząd. Arcymistrz zaangażował się w działalność opozycyjną. W 2006 ogłosił, że wystartuje w wyborach prezydenckich, ale zrezygnował z tego pomysłu. W sierpniu ubiegłego roku został pobity i zatrzymany podczas procesu członkiń grupy Pussy Riot. Mimo tego nie zrezygnował z działalności politycznej.

Angażuje się w obronę rosyjskich więźniów politycznych. Otrzymał nagrodę „Obrońca Praw Człowieka”. Aby kontynuować swoją misję zdecydował się na przyjęcie obywatelstwa jednego z krajów Unii Europejskiej. Kasparow wybrał państwo, w którym w wieku siedmiu lat wygrał pierwsze ważne zawody w Związku Radzieckim i w którym urodziła się jego druga żona Julia Wowk. Wybrał Łotwę.

- Łotysze mają prawo do głoszenia swoich poglądów i nieskrępowanego uczestniczenia w życiu społecznym ojczyzny. Nie muszą obawiać się nielegalnych prześladowań – można przeczytać w piśmie, które arcymistrz wysłał do najważniejszych polityków bałtyckiego kraju. Jego treść opublikowała agencja Reuters. Kasparow ma nadzieję, że łotewskie obywatelstwo pomoże mu swobodnie działać „w Rosji i innych państwach, w których zasady demokracji są deptane a ludziom odmawia się ich praw”.

Rząd Łotwy na razie nie odpowiedział na prośbę Garriego Kasparowa.