- Jestem gejem - przyznał Thorpe w rozmowie z brytyjskim dziennikarzem Michaelem Parkinsonem, któremu opowiedział także o swojej depresji i samotności na szczycie.

„Torpeda" wielokrotnie dementował plotki, jakoby był homoseksualistą. Z podejrzeniami „raz na zawsze rozprawił się" w wydanej w 20012 r. w autobiografii „This is me" („Oto  ja"). Pisał, że w życiu umawiał się tylko z kobietami i że pewnego dnia chciałby się ożenić i mieć dzieci.

Thorpe, legenda australijskiego pływania, udzielił pierwszego dłuższego wywiadu od początku roku, kiedy trafił na oddział psychiatryczny Kliniki w Sydney po tym, jak „w dezorientacji" próbował dostać się do cudzego samochodu. W kwietniu wrócił do tej samej kliniki, tym razem na oddział chirurgii, by leczyć się z infekcji po operacji barku. 31-letniemu pływakowi groziła wówczas amputacja ramienia. Na szczęście lekarze zdołali je uratować.

Thorpe, który z pływaniem rozstał się w 2006 r. i od tego czasu kilka razy próbował bez powodzenia powrócić na szczyt,jest dumą Australii. Był najmłodszym Australijczykiem reprezentującym kraj na Igrzyskach Olimpijskich - w 1996 r. w Atlancie miał zaledwie 14 lat. W karierze 22 razy rozprawiał się z rekordami świata, z Igrzysk w Sydney wrócił z pięcioma (3 złota, 2 srebra), a z Atenh z czterema medalami (2 złota, srebro, brąz).

Już jako nastolatek Thorpe zmagał się ciężką depresją. W swojej książce opisuje, że w czasach największej sławy pił, by móc zasnąć, a myśli samobójcze miewał, nawet zdobywając medale. Problemy pogłębiły się, gdy bez powodzenia próbował wrócić do pływania.