Pierwszy raz w historii polskiego wyścigu kolarze finiszować będą na Słowacji – w Szczyrbskim Jeziorze. W założeniu etap – rozpoczynający się w Zakopanem – miał promować kandydaturę zimowych igrzysk olimpijskich w 2022 roku w Polsce i na Słowacji (gospodarzem miał być Kraków). Tych igrzysk nie zorganizujemy, ale Tour de Pologne po drugiej stronie granicy pozostał.
To będzie jeden z dwóch najtrudniejszych etapów, z pięcioma górskimi premiami i metą na podjeździe w słowackiej stacji narciarskiej. Na końcowym odcinku nachylenie przekracza 15 procent, średnio wynosi 5 procent. Górale mogą się wreszcie wykazać. Na deser dostają jeszcze etap piątkowy, także w Tatrach, ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej i aż ośmioma górskimi premiami, m.in. w Zębie i Gliczarowie.
Przez czołowych kolarzy polskie wzniesienia nie są jednak uważane za trudne. W ostatnich latach w Tour de Pologne górskie etapy nie zawsze powodowały rewolucję w klasyfikacji generalnej. Między innymi dlatego w zeszłym roku Czesław Lang postanowił przewieźć uczestników organizowanego przez siebie wyścigu po włoskich Dolomitach. Teraz postawił nie tyle na wysokość, ile ilość premii górskich.
– Etapy w polskich górach mogą być wymagające i równie trudne jak alpejskie i pirenejskie w Tour de France – mówi „Rz" były kolarz Cezary Zamana. – Wiele zależy od tego, kiedy nastąpią ataki ze strony faworytów. Im wcześniej, tym skala trudności etapu większa. Przez kilka premii górskich trudno będzie utrzymać wszystkim wysokie tempo, wtedy klasyfikacja generalna się wywróci. Przy walce wyłącznie na ostatnim podjeździe do wielkich zmian nie dojdzie.
W scenariuszu ofensywnym Zamana – ostatni polski triumfator Tour de Pologne w 2003 roku – widzi szansę na zwycięstwo etapowe, a może i końcowe dla Rafała Majki. ?– Pokazał w Tour de France, że jest w stanie odjechać wszystkim i uzyskać znaczną przewagę. Jeśli jeszcze ma siły, to w Polsce nie powinien czekać do ostatniego podjazdu, ale ruszyć do przodu w połowie trasy. Zakładam jednak, że skupi się na piątkowym etapie – dodaje Zamana.