Aktualizacja: 25.07.2016 12:47 Publikacja: 25.07.2016 12:44
Lekkoatletów z Rosji w Rio nie zobaczymy. Ale zobaczymy innych sportowców z tego kraju
Foto: AFP
Dziennik ocenia, że władze MKOl, powierzając dalsze decyzje federacjom poszczególnych dyscyplin, obroniły "sportowców niezamieszanych w skandale dopingowe" i nie zdecydowały się na "zastosowanie zasady odpowiedzialności zbiorowej" wobec reprezentacji Rosji.
Dokument MKOl w tej sprawie "przedstawiciele branży sportowej w Rosji przyjęli jako zwycięstwo, ze względu na powagę sytuacji" - zauważa "Kommiersant".
Dziennik podkreśla zarazem, że niewykluczenie z igrzysk całej reprezentacji Rosji "nie jest równoznaczne z zakończeniem historii z jej odsunięciem", bowiem MKOl ostrzegł, że dopuszczenie sportowców jest związane z określonymi kryteriami. "Optymizm budzi fakt, że część federacji międzynarodowych już dała do zrozumienia lub jasno zadeklarowała (...), że podtrzymuje rosyjski punkt widzenia na sprawiedliwość olimpijską" - zauważa "Kommiersant".
Dziennik "Wiedomosti" w komentarzu redakcyjnym ocenił decyzję MKOl jako "szansę na to, by pokonać zależność systemu od dopingu".
Cytowany przez dziennik politolog Aleksiej Makarkin uważa, że władze Rosji zademonstrowały gotowość do współpracy, w tym do przeprowadzenia niezależnych ekspertyz. Makarkin zwrócił uwagę na polecenie prezydenta Władimira Putina o powołaniu komisji, która ma opracować plan walki z dopingiem oraz na czasowe zawieszenie urzędników wymienionych w raporcie WADA. Miało to pokazać, że Moskwa jest nastawiona na kontynuowanie dialogu i że chce ona uniknąć nowej konfrontacji.
Najważniejsze, zdaniem "Wiedomosti" jest "wyciągnięcie prawidłowych wniosków ze skandalu dopingowego" po to, by wykluczyć pojawienie się kolejnych.
MKOl nie wykluczył wszystkich rosyjskich sportowców z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Decyzje o ewentualnych karach za rozwinięty system dopingu w tym kraju mają podejmować federacje poszczególnych dyscyplin.
MKOl wprowadził jednak pewne obostrzenia. Wszyscy Rosjanie zgłoszeni do startu w Rio mają przejść rygorystyczne testy antydopingowe, do startu nie zostaną też dopuszczeni zawodnicy choćby raz karani w przeszłości za złamanie przepisów antydopingowych.
To podobno nie jest plotka, że Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale raczej nie pomoże mu w tym Donald Trump.
Organizacja przez Rosję Światowych Igrzysk Przyjaźni została oficjalnie przełożona na czas nieokreślony. W internecie opublikowano dekret w tej sprawie podpisany przez Władimira Putina. Igrzyska początkowo miały odbyć się we wrześniu w Moskwie i Jekaterynburgu, później wydarzenie przełożono na 2025 rok.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Ogłoszono nazwiska 25 polskich sportowców nominowanych w 90. Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na Najlepszego Sportowca Polski. Głosowanie potrwa do 3 stycznia.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
W wieku 38 lat zmarł Michał Dąbrowski, szermierz, medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Hurtowe ceny gazu w hubach surowcowych Holandii i Wielkiej Brytanii spadły w piątek w związku z prognozami łagodnej pogody i dużej podaży surowca na rynku. Dodatkowo na korzyść kupujących podziałała wymuszona sankcjami Białego Domu zmiana przez Kreml zasad płacenia za rosyjski gaz.
Rosyjski oligarcha Aliszer Usmanow zrezygnował z funkcji prezesa Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) zaledwie kilka dni po wyborze na to stanowisko.
W stolicy wpadł Dmitrij V., ścigany przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie. Zatrzymali go policjanci CBŚP.
W wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikarzowi Tuckerowi Carlsonowi, szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow przekonywał, że Władimir Putin ma „szacunek do Amerykanów, historii Stanów Zjednoczonych i osiągnięć USA w świecie”.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W życie wszedł właśnie układ o partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Ukraina już rozpoczęła rozmowy z ekipą Donalda Trumpa o scenariuszach zakończenia wojny. Niewykluczone, że podobne, na razie nieoficjalne, kroki poczynił też Kreml.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas