Bezpiecznie na narty i snowboard

Maciej Kwiatkowski, członek zarządu Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, o ryzyku na stoku i sposobach jego unikania

Aktualizacja: 16.01.2013 23:16 Publikacja: 16.01.2013 20:32

Bezpiecznie na narty i snowboard

Foto: Rzeczpospolita

"Rzeczpospolita"

jest patronem akcji Bezpiecznie na narty z instruktorem PZN

Rz: Coraz więcej Polaków jeździ na nartach i snowboardzie. Ale czy popularność przekłada się na poprawę bezpieczeństwa na stoku?

Maciej Kwiatkowski:

Niewątpliwie charakter sportów śnieżnych w naszym kraju bardzo się zmienił. Wzrost popularności, dostępność możliwości korzystania z nich – prawdziwie masowy charakter tych dyscyplin, bardzo cieszą, ale wymagają też lepszego przekazu istotnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Temat bezpieczeństwa w górach i w sportach śnieżnych jest cały czas bardzo aktualny. Hasło „Bezpiecznie na narty z instruktorem PZN" jest filarem całej akcji, której misyjny charakter wspierają od dawna dziennik „Rzeczpospolita" oraz Polskie Radio.

Co jest głównym celem tej akcji?

Dzień otwarty SITN PZN i SITS

– bezpłatne nauczanie sportów śnieżnych

Przybliżenie sympatykom „białego szaleństwa" zagadnień związanych z jak najlepszym i najbezpieczniejszym korzystaniem ze sportów śnieżnych, czyli jak najlepszym wypoczynkiem i rekreacją na śniegu na najwyższym poziomie. W sportach śnieżnych, jak i w innych dyscyplinach, tak jak i w życiu codziennym obowiązują nas normy i zasady postępowania. W sportach śnieżnych ujęte one zostały w formie dekalogu FIS. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że sporty śnieżne zaliczane są na całym świecie do grupy sportów wysokiego ryzyka. Oznacza to, że uprawiając je, narażeni jesteśmy na dość łatwą kontuzję lub szkodę, jak i możliwość wyrządzenia kontuzji lub szkody innym osobom uprawiającym te sporty.

Kto zajmuje się kształceniem kadry instruktorów Polskiego Związku Narciarskiego?

Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN. Powstało ono w okresie zmian systemowych w Polsce w celu kontynuacji kształcenia tej kadry, historycznie przypisanemu Polskiemu Związkowi Narciarskiemu od czasu jego powstania w 1919 r., i w tym zakresie jest kontynuatorem powszechnego nauczania narciarstwa. Fakt ten podkreśla ciągłość procesu szkoleniowego prowadzonego przez SITN PZN i jego bezpośredni związek z organizacjami międzynarodowymi zajmującymi się kształceniem instruktorów.

Jakie to organizacje?

SITN PZN należy obecnie, jako jedyna prawomocna organizacja reprezentująca Polskę, do trzech związków skupionych w INTERSKI: zrzeszających instruktorów zawodowych (ISIA), instruktorów amatorów (IVSI) i nauczycieli sportów śnieżnych w szkołach wyższych (IVSS). Należąc do tych organizacji, spełnia w zakresie programowym wszystkie warunki dotyczące kształcenia kadry instruktorskiej, wypracowane i wytyczone przez te organizacje.

20 stycznia 2013 r.

Światowy Dzień Śniegu FIS

oraz akcja Bezpiecznie na narty i snowboard z Instruktorami PZN i SITS

Jak zostać instruktorem?

Poza najwyższymi wymaganiami co do umiejętności jazdy na nartach, zakres szkolenia obejmuje wiele zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z bezpieczeństwem w nauczaniu oraz dotyczy bezpiecznego poruszania się na nartach. Takie przygotowanie pozwala na wydanie międzynarodowej legitymacji instruktorskiej (IVSI).

Dalsze szkolenie w zakresie drugiej dyscypliny sportów śnieżnych (biegi, telemark, snowboard), szkolenie lawinowe, kurs ski-turowy oraz odpowiednia praktyka pozwalają otrzymać stopień instruktora zawodowego (ISIA). Łączny czas szkolenia dochodzi do 360 godzin. Ponadto wszyscy instruktorzy PZN co trzy lata podlegają obowiązkowej merytorycznej i praktycznej weryfikacji swoich uprawnień. We wszystkich programach szkoleniowych znaczący nacisk jest położony na bezpieczeństwo.

Czy stowarzyszenie współpracuje z ludźmi świata nauki?

Wspierając się wieloma autorytetami z różnych dziedzin kultury fizycznej, mechaniki, psychologii itp. przygotowujemy i wydajemy jedyny Polski Program Nauczania Narciarstwa Zjazdowego, który jest stale aktualizowany.

Ile osób należy do stowarzyszenia?

To społeczność ponad 10 tys. ludzi, z czego ok. 3 tys. instruktorów PZN czynnie prowadzi nauczanie narciarstwa w ponad 110 licencjonowanych szkołach narciarskich, klubach jak i indywidualnie. Są to profesjonaliści i eksperci o najwyższych kwalifikacjach w Polsce.

—rozmawiał Tomasz Wacławek

Maciej Kwiatkowski

jest instruktorem Polskiego Związku Narciarskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Instruktorów Narciarstwa (ISIA) oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa PZN

"Rzeczpospolita"

jest patronem akcji Bezpiecznie na narty z instruktorem PZN

Pozostało jeszcze 98% artykułu
Sport
Czy igrzyska staną w ogniu?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Sport
Witold Bańka i WADA kontra Biały Dom. Trwa wojna na szczytach światowego sportu
Sport
Pomoc przyszła od państwa. Agata Wróbel z rentą specjalną
Sport
Zmarł Andrzej Kraśnicki. Człowiek dialogu, dyplomata sportu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
SPORT I POLITYKA
Kto wymyślił Andrzeja Dudę w MKOl? Radosław Piesiewicz zabrał głos
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego