Prosił i dostał, co lubi

Tour de Pologne. Sylwester Szmyd chciał mety na podjeździe i ją ma – w Ustroniu. Na liście startowej wyścigu jest dziewięciu uczestników tegorocznego Tour de France

Publikacja: 31.07.2010 03:25

Sylwester Szmyd potrafi walczyć z najlepszymi. Na zdjęciu przed Alberto Contadorem i Janezem Brajkov

Sylwester Szmyd potrafi walczyć z najlepszymi. Na zdjęciu przed Alberto Contadorem i Janezem Brajkovicem podczas wspinaczki na L’Alpe d’Huez w tegorocznym wyścigu Dauphine Libere

Foto: PAP

Na liście startowej wyścigu zaczynającego się w niedzielę etapem z Sochaczewa do Warszawy jest dziewięciu uczestników tegorocznego Tour de France, m.in. ubiegłoroczny zwycięzca Tour de Pologne Alessandro Ballan, Ruben Plaza (12. w klasyfikacji generalnej TdF), Wasilij Kirijenka, Rinaldo Nocentini, który przed rokiem przez dziesięć dni był liderem Wielkiej Pętli, a także nasz faworyt Sylwester Szmyd. Tym razem trasa bardziej mu odpowiada.

- Prosiłem w zeszłym roku, że chciałbym ładną metę pod górę. Czesław Lang obiecał mi to i mamy etap do Ustronia z finiszem na Równicy – mówił Szmyd „Rz” jeszcze w trakcie Tour de France. Drugim naszym faworytem będzie Marek Rutkiewicz, lider reprezentacji, ostatni Polak, który wygrał etap w TdP (2004). Ciekawe, jak w polskich górach pojedzie Hiszpan Oscar Perreiro (Astana), jedyny w peletonie zwycięzca Tour de France (2006).

Zanim jednak wyścig wjedzie w góry, kolarzy czekają cztery etapy z metami w Warszawie, Dąbrowie Górniczej, Katowicach i Cieszynie (na chwilę wjadą do Czech). To pole dla specjalistów sprintu, których nie brak w peletonie. Daniele Bennati, Andre Greipel, Allan Davis, Graeme Brown, Robert Foerster czy Borut Bozic to światowa elita w tej specjalności, a każdy z nich zdążył już wygrać etap w Tour de Pologne.

184 zawodowych kolarzy z 23 ekip, w tym 14 Polaków, najwięcej odkąd wyścig należy do elitarnego cyklu Pro Tour, będzie się ścigać na ponad 1250-kilometrowej trasie podzielonej na siedem etapów.

Czy któregoś z Polaków stać na sukces? Ostatnim polskim zwycięzcą Tour de Pologne był Cezary Zamana w 2003 roku.

Nie będzie łatwo i w tym roku, bo sztandarowa kolarska impreza w Polsce, jeden z 13 najbardziej prestiżowych wyścigów, daje punkty w rankingu UCI (100 za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, podobnie jak np. w Paryż – Nicea czy Dookoła Szwajcarii) i jest odskocznią do przyszłej sławy.

To w Polsce pierwsze zawodowe zwycięstwo odniósł trzykrotny triumfator Tour de France Alberto Contador, a po etapowe sukcesy sięgali znani dziś sprinterzy Alessandro Petacchi czy Bennati.

Faworytem jest Włoch Alessandro Ballan, który przyjechał do Polski powtórzyć sukces. Przed rokiem uczynił to w barwach grupy Lampre, jadąc w tęczowej koszulce mistrza świata. Wygrane na deszczowym etapie do Krynicy i w klasyfikacji końcowej były jego jedynymi sukcesami w minionym sezonie.

Teraz Ballan reprezentuje amerykańską grupę BMC i w tym sezonie jeszcze nie odniósł zwycięstwa. Najbliżej był w Tour de France, gdy na XV etapie do Bagneres de Luchon przyjechał drugi. Przed rokiem także jechał w Tour de France (95. miejsce w klasyfikacji generalnej, w tym roku – 87.), by potem błyszczeć na polskich szosach.

Jedną z nowości w tegorocznym wyścigu jest zorganizowanie wzorem Tour de France i Giro d’Italia etapu dla amatorów. 6 sierpnia, kilka godzin przed zawodowcami, rowerzyści będą mogli przejechać odcinek z Nowego Targu do Bukowiny Tatrzańskiej, wraz z m.in. Ryszardem Szurkowskim, Czesławem Langiem oraz słynnymi Włochami Francesco Moserem i Maurizio Fondriestem.

W trakcie niedzielnego etapu z Sochaczewa (start ostry o 15) do Warszawy (meta na placu Trzech Krzyży ok. 18.45) kolarze rozegrają w Żelazowej Woli premię specjalną Fryderyka Chopina dla uczczenia 200. rocznicy urodzin kompozytora, a na ulicach stolicy premię poświęconą 66. rocznicy Powstania Warszawskiego.

[ramka]>[srodtytul]TRASA 67. TOUR DE POLOGNE[/srodtytul]

1.08 – I etap: Sochaczew – Warszawa (175,1 km), 2.08 – II etap: Rawa Mazowiecka – Dąbrowa Górnicza (240 km), 3.08 – III etap: Sosnowiec – Katowice (122,1 km), 4.08 – IV etap: Tychy – Cieszyn (177,9 km), 5.08 – V etap: Jastrzębie-Zdrój – Ustroń (149 km), 6.08 – VI etap: Oświęcim – Bukowina Tatrzańska (228,5 km), 7.08 – VII etap: Nowy Targ – Kraków (163,9 km). Łącznie: 1256,5 km.

Transmisje w TVP 1, TVP Sport, Eurosporcie i Eurosporcie 2 w godzinach popołudniowych (finisze ok. 18.45).[/ramka]

Sport
Czy Andrzej Duda podpisze nowelizację ustawy o sporcie? Jest apel do prezydenta
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Sport
Dlaczego Kirsty Coventry wygrała wybory i będzie pierwszą kobietą na czele MKOl?
Sport
Długi cień Thomasa Bacha. Kirsty Coventry nową przewodniczącą MKOl
SPORT I POLITYKA
Wybory w MKOl. Czy Rosjanie i Chińczycy wybiorą następcę Bacha?
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Sport
Walka o władzę na olimpijskim szczycie. Kto wygra wybory w MKOl?
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście