Martin wygrał Tour de Pologne

Daniel Martin został w sobotę pierwszym Irlandczykiem, który zwyciężył w Tour de Pologne. Ostatni etap po grupowym finiszu wygrał w Krakowie Niemiec Andre Greipel. Najlepszy z Polaków Sylwester Szmyd był szósty w klasyfikacji generalnej.

Aktualizacja: 07.08.2010 23:03 Publikacja: 07.08.2010 20:05

Martin wygrał Tour de Pologne

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski TJ Tomasz Jodłowski

[i]Korespondencja z Krakowa[/i]

24-letni Martin, kuzyn słynnego kolarza Stephena Roche’a, swój triumf przypisywał przede wszystkim zespołowi. „Bez kolegów z zespołu Garmin nie byłoby tego sukcesu”, mówił po zejściu z podium w Krakowie i odbyciu obowiązkowej sesji fotograficznej obok fiata bravo, głównego trofeum dla zwycięzcy wyścigu. Młody Irlandczyk, który przed rokiem także startował w Tour de Pologne, wygrał w sobotę swój pierwszy wyścig zaliczany do cyklu Pro Tour. „Chciałbym tu wrócić, chociaż dziś trudno powiedzieć, czy będzie to możliwe za rok”, mówił.

Na ostatnim etapie, tak jak w całym wyścigu znów aktywni byli polscy kolarze. Marek Rutkiewicz wygrał w Krościenku premię specjalną Kingi Pienińskiej. Potem wraz z Hiszpanem Angelem Ruizem Madrazo (Caisse d’Epargne) i Holendrem Royem Curversem (Skil Shimano) długo uciekał Jacek Morajko. Trójka ta uzyskała 5.05 minut przewagi, a reprezentant Polski był najszybszy na dwóch górskich i jednej lotnej premii.

Ostatnią na krakowskim Rynku zdążył jeszcze wygrać Madrazo, samotnie kontynuujący atak. Peleton doścignął go na ostatniej 4-kilometrowej pętli. Kolarze musieli szczególnie uważać, gdyż gonili uciekiniera i finiszowali na śliskiej szosie, gdyż kilkadziesiąt minut wcześniej nad Krakowem przeszła ulewa. Na mecie w Alei Focha najszybszy był Niemiec Andre Greipel z Columbii. To jego drugie zwycięstwo w Krakowie (przed rokiem także wygrał tu ostatni etap) i drugie w tym wyścigu (wygrał II etap w Dąbrowie Górniczej).

Dziewiąty na mecie Australijczyk Allan Davis z Astany zdobył punkty, które pozwoliły mu wygrać klasyfikację punktową przed Słoweńcem Gregą Bole, drugim także w klasyfikacji generalnej.

Nagrodę Telewizji Polskiej - czek na kwotę 10 000 złotych - dla najlepszego Polaka odebrał Sylwester Szmyd. Jeden z czołowych kolarzy grupy Liquigas za szóste miejsce w klasyfikacji generalnej zdobył 40 puntków w rankingu UCI i poprawił swoją pozycję na światowej liście. Trafił na nią także Marek Rutkiewicz (30 punktów na siódme miejsce), który w każdym Tour de Pologne, który ukończył zajmował miejsce w czołowej dziesiątce.

[ramka]Powiedzieli

[b]Daniel Martin, zwycięzca wyścigu [/b]

- Wygrałem ten wyścig dzięki całemu zespołowi Garmin. Koledzy wspierali mnie i wierzyli we mnie przez te siedem dni. To moje pierwsze zwycięstwo w cyklu Pro Tour, więc także najważniejszy sukces w karierze. Startowałem w tu drugi raz i długo będę wspominał te dni. Wygrać narodowy wyścig w Polsce, pięknym kraju, to coś fantastycznego. Tour de Pologne to wyścig, w którym jest wszystko: etapy płaskie i w górach, rundy niczym kryteria uliczne. Taka trasa wymaga różnorodnych umiejętności technicznych, a konkurencja jest tu niesamowita. Można go wygrać tylko przy wsparciu mocnego zespołu, a takim na szczęście dysponowałem.

[b]Andre Greipel, zwycięzca ostatniego etapu[/b]

- Znałem finiszowe rundy z poprzedniego roku, ale nie jest ;atwo finiszować, gdy woda pryskająca spod kół rywali zalewa ci oczy. Pomogli mi koledzy z drużyny Columbii, wyczekałem na odpowiedni moment do ataku i powiodło się. Miałem dziś szczególną motywację, gdyż wczoraj moja siostra Klarissa urodziła dziecko. To jej dedykuję ten sukces.

[b]Sylwester Szmyd, najlepszy polski kolarz w wyścigu[/b]

- Na dzisiejszym etapie starałem się jechać uważnie, z przodu peletonu. Śliska szosa groziła kraksą, szczególnie podczas przejazdu przez Rynek. Jestem zadowolony ze swojego wyniku w klasyfikacji generalnej. W końcu poza Markiem Rutkiewiczem i jego ostatnimi występami w Tour de Pologne, żaden polski kolarz nie kończył wyścigu Pro Tour w pierwszej dziesiątce. Mnie udawało się to kilka razy na Tour de Romandie, dwukrotnie w Dauphine Libere i dziś drugi raz na Tour de Pologne. Rywalizacja była tak silna, że trudno nie cieszyć się z sukcesu.

[b]Piotr Wadecki, trener reprezentacji Polski [/b]

- Jestem bardzo zadowolony z postawy moich zawodników. Gdyby porównać budżety grup zagranicznych, które tu startowały i nasz, to wyniki reprezentantów Polski są znakomite. Wykonaliśmny w tym wyścigu kawał dobrej roboty. W reprezentacji byli kolarze z dwóch polskich ekip, a jechali jak jedna drużyna. Na co dzień nie mamy styczności z kolarzami Pro Tour. Raz do roku w Tour de Pologne mamy prawo z nimi się zmierzyć i pokazaliśmy, że nie odbiegamy poziomem. [/ramka]

[ramka][b]VII etap:[/b] Nowy Targ - Kraków (163,9 km): 1. A. Greipel (Niemcy, Columbia) 3:51.58; 2. J. Hutqarowicz (Białoruś, FDJ); 3. R. Foerster (Niemcz, Milram); 4. D. Bennati (Włochy, Liquigas); 5. W. Weylandt (Belgia, Quick Step); 6, A. Kristoff (Norwegia, BMC); 7. S. Hinault (Francja, AG2R); 8. B. Swift (W. Brytania, Sky); 9. A. Davis (Australia, Astana); 10. D. Vitoria (Szwajcaria. Footon); ...25. M. Rutkiewicz (Polska Bank BGŻ); 30. M. Bodnar, 32. S. Szmyd (obaj Polska, Liquigas) tsc.

[b]Klasyfikacja końcowa:[/b] 1. Martin 30:38.48; 2. G. Bole (Słowenia, Lampre) 8 s straty; 3. B. Mollema (Holandia, Rabobank) 10; 4. M. Albasini (Szwajcaria. Columbia) 20; 5. A. Ballan (Włochy, BMA) 21; 6. Szmyd 26; 7. Rutkiewicz 30; 8. T. Danielson (USA, Garmin) 33; 9. T. Machado (Portugalia, Radioshack) 41; 10. S. Łagutin (Uzbekistan, Vanssoleil) 45; ...25. T. Marczyński 4.13; 35. J. Morajko (obaj Polska GBŻ) 9.10; 36. J. Marycz (Polska, Saxo Bank) 10.33; 41. A. Gołaś (Polska, Vacansoleil) 12.02; 43. M. Paterski (Polska, Liquigas) 13.43; 52. M. Witecki (Polska BGŻ) 17.25.

[b]Klasyfikacje[/b] - górska: J. Hoogerland (Holandia, Vacansoleil); aktywnych: Hoogerland; punktowa: A. Davis (Australia, Astana); drużynowa: Garmin [/ramka]

[i]Korespondencja z Krakowa[/i]

24-letni Martin, kuzyn słynnego kolarza Stephena Roche’a, swój triumf przypisywał przede wszystkim zespołowi. „Bez kolegów z zespołu Garmin nie byłoby tego sukcesu”, mówił po zejściu z podium w Krakowie i odbyciu obowiązkowej sesji fotograficznej obok fiata bravo, głównego trofeum dla zwycięzcy wyścigu. Młody Irlandczyk, który przed rokiem także startował w Tour de Pologne, wygrał w sobotę swój pierwszy wyścig zaliczany do cyklu Pro Tour. „Chciałbym tu wrócić, chociaż dziś trudno powiedzieć, czy będzie to możliwe za rok”, mówił.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Co dalej z WADA i systemem antydopingowym?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sport
Najważniejsze sportowe imprezy 2025 roku. Bez igrzysk też będzie ciekawie
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Kogo jeszcze kupi Arabia Saudyjska?
Sport
Sportowcy kontra Andrzej Duda. Prezydent wywołał burzę i podzielił środowisko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sport
Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay