Nowi władcy Rosji lubią sport

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew był w młodości wioślarzem i sztangistą. Lubi piłkę nożną

Aktualizacja: 07.12.2010 21:09 Publikacja: 07.12.2010 21:08

Andrzej Fąfara

Andrzej Fąfara

Foto: Rzeczpospolita

Może nie tak bardzo jak muzykę zespołu Deep Purple (ma w kolekcji wszystkie płyty tej grupy), ale wystarczająco mocno, by podczas oficjalnej wizyty w Brazylii zgłosić życzenie odwiedzenia słynnego stadionu Maracana.

Sportowe zainteresowania przywódców to w Rosji całkiem nowa tendencja.

W czasach powszechnej szczęśliwości Józef Stalin, Nikita Chruszczow czy Leonid Breżniew nijak nie mogli się kojarzyć ze sportem.

Natomiast Borys Jelcyn, były pierwszy sekretarz komitetu obwodowego KPZR w Swierdłowsku, dopiero po upadku Związku Radzieckiego postanowił ujawnić swoje zainteresowanie tenisem.

Nie było ono zbyt pogłębione, co wyszło na jaw podczas finałowego meczu o Puchar Davisa Rosja – Szwecja, gdy pierwszy prezydent Rosji wszedł na trybunę honorową w trakcie pojedynku Wołkow – Edberg, powodując przerwanie gry na 10 minut. Aleksander Wołkow do dziś przeklina ten antrakt, bo prowadził w piątym secie i miał szanse na zwycięstwo. Następca Jelcyna Władimir Putin takiego faux pas raczej by nie popełnił, choć lepiej zna zwyczaje obowiązujące w judo niż w tenisie. Putina fotografowano na macie przy każdej nadarzającej się okazji. Zawsze był na górze. Dziennikarze oczywiście wychwalali pod niebiosa sportowe umiejętności prezydenta. Jeden z nich napisał nawet, że Władimir Władimirowicz, gdyby chciał, mógłby zdobyć medal na igrzyskach olimpijskich. Gdy tekst się ukazał, Putin miał już ponad 50 lat.

Z Miedwiediewa, choć jest od Putina sporo młodszy, nikt już nie chce robić olimpijczyka. Sport jest dość skromnym elementem wizerunku obecnego prezydenta Rosji. Może sprawy w sposób naturalny nabrały właściwych proporcji, a może doradcy Miedwiediewa doszli do wniosku, że głowie potężnego państwa nie wypada zbyt często pokazywać się w stroju sportowym?

Niezależnie od zmieniających się mód sport pozostanie dziedziną pierwszorzędną wśród drugorzędnych. Nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien go lekceważyć. Chyba że ktoś taki jak Winston Churchill, jeden z najwybitniejszych przywódców XX wieku. Twierdził on mianowicie, że dobre zdrowie i samopoczucie zawdzięcza niechęci do sportu. Jednocześnie nie wiadomo, jak by się czuł i jak długo żył, gdyby sport uprawiał.

Może nie tak bardzo jak muzykę zespołu Deep Purple (ma w kolekcji wszystkie płyty tej grupy), ale wystarczająco mocno, by podczas oficjalnej wizyty w Brazylii zgłosić życzenie odwiedzenia słynnego stadionu Maracana.

Sportowe zainteresowania przywódców to w Rosji całkiem nowa tendencja.

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Sport
Kodeks dobrych praktyk. „Wysokość wsparcia będzie przedmiotem dyskusji"
Sport
Wybitni sportowcy wyróżnieni nagrodami Herosi WP 2025
Sport
Rafał Sonik z pomocą influencerów walczy z hejtem. 8 tysięcy uczniów na rekordowej lekcji
doping
Witold Bańka jedynym kandydatem na szefa WADA
Materiał Partnera
Herosi stoją nie tylko na podium
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku