Kolarstwo: w niedzielę startuje wyścig Paryż – Nicea

W niedzielę rozpoczyna się wyścig Paryż – Nicea (Eurosport, godz. 18). Dla najlepszych ekip zawodowych to pierwsza w sezonie próba przed Tour de France.

Publikacja: 04.03.2011 21:48

W peletonie w barwach włoskiej grupy Liquigas jedzie Maciej Paterski

Wyścig Paryż – Nicea, rozgrywany już po raz 69., to coroczna wieloetapowa impreza, zaliczana do wyścigów najwyższej kategorii UCI. Tradycyjnie otwiera kolarski sezon w Europie i nazywana jest „Wyścigiem ku słońcu", chociaż niejednokrotnie kolarzy zatrzymywały na trasie śnieg i przenikliwe zimno.

Jego organizatorem jest spółka Amaury Sport Organisation – ta od Tour de France. Historia imprezy sięga 1933 roku, gdy ściganie zainicjował Albert Lejeune, dyrektor dziennika „Petit Journal", a najszybszy na 1257-kilometrowej trasie był Belg Alphonse Schepers. Najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej – siedem i to rok po roku – odniósł Irlandczyk Sean Kelly (1982-1988). Słynny Francuz Jacques Anquetil wygrał tu pięć razy (1957, 1961, 1963, 1965, 1966). Do innej sławy, Belga Eddy'ego Merckxa należy rekord etapowych zwycięstw (21) i dni przejechanych w koszulce lidera (57). To ze słynnym „Kanibalem" zacięte boje na finiszach w Paryż – Nicea toczył Ryszard Szurkowski, gdy na początku lat 70. zaproszono wyjątkowo reprezentację polskich amatorów, by spróbowała swych sił z zawodowcami.

W tym roku wyścig składa się z ośmiu etapów o łącznej długości 1307 km. Rozpoczyna się w niedzielę 6 marca kryterium ulicznym (zamiast tradycyjnej jazdy na czas) w Houdan, małej miejscowości na zachód od Paryża, a kończy w następną niedzielę w Nicei.

Ze znanych zawodników na liście startowej są Nicholas Roche, syn Stephena, z grupy AG2R, Taylor Phinney (BMC), który przed dwoma laty zdobywał mistrzostwo świata na torze w Pruszkowie, Tony Martin (HTC-Highroad), Frank Schleck (Leopard Trek), Luis Leon Sanchez (Rabobank), Richie Porte (Saxo Bank), Bradley Wiggins i Michael Rogers (Sky Team), Levi Leipheimer (RadioShack). Dla wielu to pierwsza w roku przymiarka do Tour de France. Jedynym polskim kolarzem w peletonie, z siedmiu mających kontrakty w grupach ProTour, będzie Maciej Paterski (Liquigas).

Pozostali: Sylwester Szmyd i Maciej Bodnar (Liquigas), Michał Gołaś (Vacansoleil), Jarosław Marycz (Saxo Bank), Przemysław Niemiec (Lampre) i najmłodszy z nich 20-letni Michał Kwiatkowski (Radioshack) mają inny program startów.

Podczas wyścigu Paryż – Nicea wspólny front w kwestii badań antydopingowych znów tworzyć będą Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) i francuska agencja do walki z dopingiem (AFLD) do niedawna mocno skonfliktowane w związku z rozbieżnościami w kwestii procedur kontroli antydopingowych prowadzonych podczas Tour de France w ostatnich latach.

Trzykrotny zwycięzca Wielkiej Pętli Alberto Contador (Saxo Bank), przywrócony do startów decyzją hiszpańskiej federacji kolarskiej, która niedawno oczyściła go z zarzutów stosowania dopingu, nie pojawi się na trasie z Paryża do Nicei, gdzie zwyciężył przed rokiem.

Hiszpan rozpoczyna sezon bliżej domu, w rozgrywanym od piątku do niedzieli wyścigu Dookoła Murcii. „Chcę zobaczyć, gdzie jest dzisiaj moje miejsce w peletonie" – mówi kolarz, który w 2008 roku był w Murcii trzeci. „Szkoda, że z powodu problemów ekonomicznych wyścig skrócono do trzech dni, ale będą to z pewnością trzy spektakularne etapy" - dodaje Contador.

Sport
Czy igrzyska staną w ogniu?
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Sport
Witold Bańka i WADA kontra Biały Dom. Trwa wojna na szczytach światowego sportu
Sport
Pomoc przyszła od państwa. Agata Wróbel z rentą specjalną
Sport
Zmarł Andrzej Kraśnicki. Człowiek dialogu, dyplomata sportu
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
SPORT I POLITYKA
Kto wymyślił Andrzeja Dudę w MKOl? Radosław Piesiewicz zabrał głos
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej