Wrócił pan do reprezentacji po dwóch latach przerwy...
Łukasz Kubot:
Wrócił pan do reprezentacji po dwóch latach przerwy...
Łukasz Kubot:
Tamto spotkanie z Finlandią było pechowe i traumatyczne dla całej drużyny, przegraliśmy minimalnie, nie wykorzystując meczboli. Byłem wtedy w życiowej formie, z najlepszym singlowym rankingiem w karierze, a żeby zagrać w Pucharze Davisa, zrezygnowałem ze startu w Indian Wells. Przyjechałem do hali w zimowej Polsce prosto ze słonecznych otwartych kortów w Ameryce Południowej. No i odniosłem w Sopocie kontuzję, po której wracałem do równowagi przez kilka miesięcy. Trzeba było z tego wyciągnąć wnioski.
Choćby takie, że teraz nie jedzie pan na chybcika do Casablanki, bo błyskawiczne przestawianie się z ultraszybkiej nawierzchni na wolne korty ziemne mogłoby nie wyjść na zdrowie?
Tak, wolę spokojnie tydzień potrenować i zagrać na korcie ziemnym dopiero w Monte Carlo. Przygotowanie się do sezonu na otwartych kortach w Europie jest zawsze najtrudniejsze. Zresztą gdybym wiedział, że w Inowrocławiu, gdzie walczymy z Estonią, nie będzie jednak kortu ziemnego – jak nam pierwotnie obiecano – to bym się poważnie zastanowił, czy wystąpić.
Nie bardzo miał pan jednak wyjście, jeśli chce pan zagrać na igrzyskach...
Rzeczywiście, występ w reprezentacji narodowej w jednym z dwóch sezonów najbliższych olimpiadzie to jeden z warunków kwalifikacji. Drugim jest odpowiednio wysokie miejsce w rankingu. Moje na dziś 50. powinno wystarczyć. Liczyła się będzie klasyfikacja z początku czerwca, a ja mam do tego czasu mało punktów do obrony. Nie ukrywam, że start w igrzyskach jest jednym z moich marzeń. Drugie to wygrać turniej w Polsce.
W ubiegłym roku był pan gwiazdą w Poznaniu.
To, że na mój mecz pierwszej rundy w challengerze przyszło trzy tysiące ludzi, zrobiło na mnie wrażenie! Znowu jednak miałem pecha – byłem przecież po tych wygranych wielkoszlemowych pojedynkach z Querreyem, Almagro, Monfilsem czy minimalnie przegranym z Lopezem o ćwierćfinał Wimbledonu, ale kontuzja nadgarstka uniemożliwiła mi dalszą grę w Porsche Open. Do finału doszedł Jurek Janowicz, a ja miałem prawie trzy miesiące przerwy. W tym czasie rozpadł się mój deblowy układ z Oliverem Marachem.
Graliście razem przez trzy sezony, wygraliście pięć turniejów, startowaliście nawet w Masters. Czy doszło do jakiegoś konfliktu?
Nie, po prostu on wtedy zagrał w Hamburgu z Alexandrem Peyą, wygrali, zaiskrzyło między nimi i w tym sezonie postanowili już grać razem, by stworzyć austriacki debel na igrzyska. Ja teraz nie mam stałego partnera, grałem kilka razy z Radkiem Stepankiem, z Tomasem Berdychem, z Janko Tipsareviciem. Od stycznia, po raz pierwszy w karierze, mam niższy ranking deblowy niż singlowy.
Czyli, jak kiedyś na przykład Stefan Edberg, doszedł pan do wysokiej pozycji w grze pojedynczej przez podwójną...
Edberga nie pamiętam... ale w ten sposób weszło też do szerokiej czołówki kilku Czechów. Po prostu startując w turniejach deblowych, przy każdej okazji graliśmy też eliminacje singla. Kilka lat to trwało, ale udało mi się, i dziś mogę już powiedzieć, że bardziej jestem singlistą niż deblistą.
Jaki jest pana zdaniem główny powód obecnych sukcesów Agnieszki Radwańskiej?
Wzrost wiary we własne umiejętności, pewność siebie rosnąca wraz z liczbą wygranych meczów.
Jest pomysł wspólnego miksta na igrzyskach?
Pomysł jest, ale jeśli ona zagra singla i debla z siostrą, to na miksta nie ma już raczej czasu i nie ma to sensu. Decyzja należeć będzie jednak oczywiście do Agnieszki.
Grał pan już cztery razy przeciwko najlepszemu w tej chwili tenisiście świata, Novakowi Djokoviciowi. Na czym polega jego siła?
On, ale i wszyscy pozostali Serbowie z czołówki – Troicki, Tipsarević, Zimonjić w deblu – mają niesamowite serce do walki. Na korcie daliby się posiekać za zwycięstwo, mało bywa zawodników z takim charakterem. Przeciwko Djokoviciowi próbowałem różnych wariantów, ale nie dopuścił mnie w ogóle do gry. Musiałbym chyba serwować same asy, ale to niemożliwe, bo on bardzo dobrze returnuje. Generalnie jednak, poza pierwszą dziesiątką, różnica między np. trzydziestym a siedemdziesiątym graczem rankingu wcale nie jest taka duża.
Pochodzi pan ze sportowej, piłkarskiej rodziny, tata Janusz jest trenerem Zawiszy Bydgoszcz. Czy ma pan jakieś specjalne oczekiwania przed Euro?
Z racji tego, że na co dzień od lat trenuję w Pradze, mecz Polska – Czechy w moim Wrocławiu rzeczywiście budzi trochę emocji. Jego wynik może mi na kilka dni zakłócić dobre stosunki z klubowymi kolegami...
A gdyby ktoś zapewnił panu bilet na to spotkanie, wypadające w dniu ćwierćfinałów Roland Garros, to co by pan wybrał?
Odpowiedź zawodowego tenisisty jest chyba oczywista.
Za miesiąc kończy pan 30 lat...
Bilans ostatniej dekady wypada pozytywnie. Starałem się wszystko robić na sto procent. Wierzę, że tenis mi to zwróci. Przede mną jeszcze dwa, trzy lata kariery. Co potem? – jeszcze się nie zastanawiam.
—rozmawiał w Inowrocławiu Tomasz Wolfke
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Wrócił pan do reprezentacji po dwóch latach przerwy...
Łukasz Kubot:
Stanisław Pozdniakow zrezygnował z funkcji szefa Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, co może oznaczać, że tamtejszy sport szuka drogi powrotu do łask
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Projekt organizacji imprezy to centralny punkt planu rozwoju polskiego sportu, którzy przygotowuje minister Sławomir Nitras
- Odbudowujemy budżet. Rozmawiamy z dużymi markami, potentatami na świecie - zapewnia prezes Radosław Piesiewicz.
– Przetrwałem tsunami, to była duża polityka. Złożyłem trzy pozwy o zniesławienie i nie odpuszczę – mówi „Rz” prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) Radosław Piesiewicz.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego kontrolę rozpoczęli 15 października urzędnicy Najwyższej Izby Kontroli. O przeprowadzenie pilnej kontroli w PKOl wystąpił do prezesa NIK w ubiegłym tygodniu minister sportu i turystyki Sławomir Nitras.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Iga Świątek zakończyła udział w turnieju WTA Finals w Rijadzie. Ale już w przyszłym tygodniu czeka ją nowe wyzwanie. W tym roku zagra też w jeszcze jednym, choć nieoficjalnym, turnieju.
Polka wygrała z Darią Kasatkiną 6:1, 6:0, ale to dla wiceliderki światowego rankingu koniec WTA Finals. Awans do półfinału wywalczyły Coco Gauff i Barbora Krejcikova.
Muzeum Historii Polski i miasto Warszawa organizują imprezy związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Zaplanowane zostały one na Trakcie Królewskim oraz na warszawskiej Cytadeli.
Przywódcy Polski, Francji i Niemiec: Donald Tusk, Emmanuel Macron i Olaf Scholz we wspólnym oświadczeniu wyrazili zaniepokojenie przebiegiem wyborów parlamentarnych w Gruzji. „Wzywamy do nawiązania otwartego dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego” – napisali.
Polska polityka jest podobna do amerykańskiej. Wyniki wyborów w USA wpłyną więc na scenę polityczną w Polsce, ale jeśli zapomni się o różnicach, można wiele politycznie stracić.
Coco Gauff przegrała 5:7, 4:6 z Barborą Krejcikovą w ostatnim meczu grupowym WTA Finals w Rijadzie. Ten wynik oznacza, że z turniejem - mimo dwóch zwycięstw - żegna się Iga Świątek.
Iga Świątek pokonała 6:1, 6:0 w ostatnim meczu fazy grupowej WTA Finals Riyadh rezerwową Darię Kasatkinę. Czeka teraz na wynik drugiego spotkania Coco Gauff – Barbora Krejcikova, które zdecyduje, czy zagra w półfinale.
– Osoba o wyrazistych poglądach, którą straszy się społeczeństwo, również mobilizuje i ma szansę na wygraną. Trumpem też straszono w USA na prawo i lewo, zakładano mu różne procesy, a mimo to pokazał, że jest twardy i konsekwentnie broni wartości, w które wierzy – mówi były wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, odnosząc się do możliwości wystawienia Przemysława Czarnka jako kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas