Olimpizm: jak zagra Bach

W przyszłym roku szefem przestaje być Jacques Rogge. Na czele wyścigu do władzy jest Niemiec Thomas Bach.

Publikacja: 19.12.2012 20:59

Thomas Bach jest mistrzem olimpijskim w szermierce, od lat ma znakomite kontakty w sportowym biznesi

Thomas Bach jest mistrzem olimpijskim w szermierce, od lat ma znakomite kontakty w sportowym biznesie

Foto: AP

Stawka jest ogromna: chodzi o najbardziej prestiżowy fotel w sportowej dyplomacji, szefowanie w najbogatszej pozarządowej organizacji na świecie, mającej prawa do organizacji największego współczesnego spektaklu, podpisującej miliardowe umowy z telewizjami i sponsorami. Organizacji, której członkowie są podejmowani na świecie jak książęta.

A władzę tutaj dostaje się na długo. Już nie tak długo jak w czasach Pierre’a de Coubertina (przewodniczył 29 lat), Avenry’ego Brundage’a (20 lat) czy Juana Antonio Samarancha (21 lat), bo po błędach i wypaczeniach hiszpańskiego markiza wprowadzono kadencyjność. Ale osiem lat pierwszej kadencji z możliwością przedłużenia o cztery to nadal bardzo dużo.

?Tyle właśnie rządził Jacques Rogge, belgijski chirurg, były żeglarz. Dzięki niemu nowy szef MKOl przyjdzie właściwie na gotowe, bo Rogge podczas swoich rządów napełnił skarbiec – rezerwa finansowa MKOl to pół miliarda dolarów, wzrosła przez ostatnich 12 lat pięciokrotnie – a jednocześnie poprawił wizerunek komitetu, kończąc z przymykaniem oka na korupcję i przypominając, że biznes biznesem, ale jakąś ideę też jednak trzeba mieć.
Po wyśmiewanym, pazernym na władzę Samaranchu przyszedł człowiek, którego zaszczyty tak łatwo nie psuły. Ale im bliżej końca kadencji, tym mniej w nim było zapału do zmian i energii. Rogge kończy rządy jako człowiek zmęczony, po niedawnej operacji biodra musiał sobie zrobić przerwę w pracy.

Jego następca, dopiero dziesiąty szef MKOl, zostanie wybrany we wrześniu 2013 w Buenos Aires. Kandydaci muszą się zgłosić do czerwca. Ale na razie nie robią tego oficjalnie. Wolą prowadzić kampanię wyborczą po cichu, bez ograniczeń (m.in. w podróżach), które oficjalnym kandydatom narzucają olimpijskie przepisy.

Chętnych z realnymi szansami jest trzech. Wszyscy bardzo zamożni i raczej technokraci niż ideowcy: Niemiec Thomas Bach, Ng Ser Miang z Singapuru i Portorykańczyk Richard Carrion.
Faworytem jest Bach, były olimpijczyk, złoty medalista w drużynowym florecie z 1976 roku. Europejczyk, a to oni zwykle szefowali MKOl, tylko Amerykanin Avery Brundage był nieeuropejskim przewodniczącym. Bach to prawnik, szef komisji prawnej MKOl, zajmujący się większością najgłośniejszych spraw dopingowych, jest również szefem Niemieckiej Federacji Sportów Olimpijskich, czyli odpowiednika PKOl, ale jeśli chodzi o uprawnienia, bliższego raczej naszemu Ministerstwu Sportu.

Niemiec jest znany ze świetnych koneksji w biznesie. Pracował kiedyś w dziale kontaktów międzynarodowych Adidasa, od lat partnera biznesowego MKOl. Był wieloletnim doradcą Siemensa, otwierającym temu koncernowi drzwi do biznesów z szejkami, bo jest też szefem Arabsko-Niemieckiej Izby Handlu i Przemysłu.

W Niemczech za związki z Siemensem mocno go krytykowano, bo nie mówił o nich otwarcie, a Siemens był zaangażowany w wiele projektów związanych z przygotowaniami do igrzysk. Doświadczenie w polityce Bach też ma, jest członkiem FDP. I ma dopiero 58 lat, najmniej z liczących się kandydatów. Tyle miał Jacques Rogge, gdy obejmował urząd.

Ng Ser Miang jest bliski Rogge’owi, to on zorganizował dwa lata temu w Singapurze pierwsze młodzieżowe igrzyska, które były idee fixe obecnego szefa komitetu. I był kiedyś, jak Rogge, żeglarzem, choć bez olimpijskich sukcesów. Większą karierę zrobił w biznesie (w branży motoryzacyjnej) i dyplomacji. Był ambasadorem Singapuru na Węgrzech, a teraz w Norwegii.

Richard Carrion sportowcem nie był, nie jest też, w przeciwieństwie do Bacha i Nga, jednym z wiceprzewodniczących MKOl, ale lekceważyć go nie wolno. Jest milionerem i twardym negocjatorem. Spadkobiercą bankowej potęgi Banco Popular de Puerto Rico, szefem komisji finansów MKOl, jednym z najważniejszych specjalistów od negocjowania umów marketingowych i telewizyjnych. Zarobił dla MKOl miliony dolarów, prowadząc negocjacje z telewizją NBC, jemu powierzono nadzór nad pomnażaniem wspomnianych rezerw komitetu.

Bach ma zdecydowanie najlepsze notowania u bukmacherów, ale którykolwiek z nich trzech wygra, coś się skończy. Rogge był wiarygodny, gdy mówił o wzniosłych sprawach, ideach, zaufaniu. Obecni kandydaci są raczej ze świata twardszych walut.

Sport
Wielki sport w 2025 roku. Co dalej z WADA i systemem antydopingowym?
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Sport
Najważniejsze sportowe imprezy 2025 roku. Bez igrzysk też będzie ciekawie
Sport
Wielki sport w 2025 roku. Kogo jeszcze kupi Arabia Saudyjska?
Sport
Sportowcy kontra Andrzej Duda. Prezydent wywołał burzę i podzielił środowisko
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Sport
Prezydent podjął decyzję w sprawie ustawy o sporcie. Oburzenie ministra
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay