Wojciech Szczęsny to światowy top bramkarzy. Imponująca lista obronionych karnych

Wojciech Szczęsny znów bohaterem reprezentacji Polski! Po obronionych "jedenastkach" na mundialu 2022, tym razem uratował nas w barażu o Euro 2024 z Walią. Liczba rzutów karnych obronionych przez Polaka stawia go wśród najlepszych bramkarzy świata.

Publikacja: 27.03.2024 13:00

Wojciech Szczęsny to specjalista od bronienia rzutów karnych

Wojciech Szczęsny to specjalista od bronienia rzutów karnych

Foto: Grzegorz Wajda

Wojciech Szczęsny, po tym jak odbił strzał Daniela Jamesa z 11 metrów, zapisał się jako pierwszy bramkarz w historii reprezentacji Polski, który obronił „jedenastkę” w serii rzutów karnych. Polak jest uznanym fachowcem od takich pojedynków z napastnikami, to głównie za jego sprawą reprezentacji Michała Probierza można było dawać większe szanse niż Walii w konkursie „jedenastek”.

Czytaj więcej

Polska na Euro 2024. Jak kupić bilety na jej mecze? Uwaga na jeden warunek

Wojciech Szczęsny buduje swoją legendę: po mundialu 2022, znów wielki w barażu o Euro 2024

Wojciech Szczęsny w historii zapisał się też zresztą podczas mundialu 2022, gdy dołączył do ekskluzywnego grona bramkarzy, którzy obronili dwa karne w meczach na jednym mundialu (Jan Tomaszewski w 1974 roku i Amerykanin Brad Friedel w 2002 r.). To właśnie w Katarze, chyba już na trwałe, zmieniło się postrzeganie bramkarza Juventusu przez polskich kibiców. Z zawodnika, który kojarzył się z wielkimi oczekiwaniami i sporym zawodem na turniejach reprezentacyjnych, zmienił się w bohatera narodowego.

Przypomnijmy, że Wojciech Szczęsny był pierwszym bramkarzem reprezentacji Polski już na rozgrywanym w naszej ojczyźnie Euro 2012. Jego występ na tym turnieju potrwał jednak tylko 69 minut: najpierw nie zapobiegł utracie gola z Grecją, a potem zszedł z boiska z czerwoną kartką. I bohaterem meczu został jego zastępca, Przemysław Tytoń, który chwilę po karze dla Szczęsnego obronił rzut karny Karagounisa. I w decydującym, trzecim meczu z Czechami, Franciszek Smuda postawił już na Tytonia.

Tak udane dla Polski Euro 2016 również nie było turniejem Wojciecha Szczęsnego. W pierwszym meczu z Irlandią Północną nabawił się urazu, do bramki wszedł Łukasz Fabiański i to jego fenomenalne interwencje ze spotkania ze Szwajcarią wspominamy do dziś. 

Mundial 2018 w Rosji i Euro 2020 reprezentacja Polski zakończyła na fazie grupowej. W Moskwie przeciw Senegalowi Wojciech Szczęsny nie zrozumiał się z Janem Bednarkiem, co skończyło się stratą drugiego gola — do tej sytuacji wracał zresztą w rozmowie po barażu z Walią. W pozostałych meczach tych turniejów wiele do powiedzenia nie miał. Nawet jeśli w pamięci pozostawały jego dobre interwencje w meczach eliminacyjnych (i np. w towarzyskim spotkaniu z Niemcami), to swój pomnik wzniósł dopiero w Katarze. Wtedy utrzymał nas w grze z Arabią Saudyjską i dał nadzieję z Argentyną, gdy zatrzymał rzut karny Leo Messiego. A ten pomnik zyskał dodatkowy blask podczas barażu w Walii.   

Wojciech Szczęsny wśród najlepiej broniących rzuty karne bramkarzy świata

Te rzuty karne obronione dla reprezentacji Polski, w połączeniu z osiągnięciami tego typu w klubowych barwach, stawia Wojciecha Szczęsnego w gronie największych fachowców na świecie pod względem bronienia rzutów karnych. Według danych serwisu Transfermarkt, spośród bramkarzy aktywnych w Europie, tylko trzech ma na koncie co najmniej 20 obronionych rzutów karnych w meczach (bez konkursów „jedenastek”). Najwięcej mają:

  • Bośniak Samir Handanović - 31 obronionych rzutów karnych,
  • Włoch Andrea Consigli - 25 obronionych rzutów karnych,
  • Polak Wojciech Szczęsny - 20 obronionych rzutów karnych.

Strzelcy, których rzut karne obronił Wojciech Szczęsny

Wśród zawodników, którym Wojciech Szczęsny nie dał się pokonać strzałem z 11 metrów, są m.in. takie gwiazdy jak:

  • Victor Osimhen (Napoli - Juventus, 2024 rok),
  • Leo Messi (Argentyna - Polska, 2022),
  • Ciro Immobile (Napoli - Juventus, 2019),
  • Gonzalo Higuain (Milan - Juventus, 2018)
  • Neymar (Barcelona - Roma, 2015),
  • Edin Dżeko (Arsenal - Manchester City, 2013),
  • Dirk Kuyt (Liverpool - Arsenal, 2012),
  • Antonio Di Natale (Arsenal - Udinese, 2011)
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Nowy Kylian Mbappe pilnie poszukiwany. Lamine Yamal na celowniku Paris Saint-Germain
Piłka nożna
Wisła Kraków i rwący nurt pierwszej ligi. Droga do Ekstraklasy daleka
Piłka nożna
Miał odejść, a jednak zostaje. Dlaczego Xavi nadal będzie trenerem Barcelony?
Piłka nożna
Polacy chcą zostać w Juventusie. Zieliński dołącza do mistrzów Włoch
Piłka nożna
Zinedine Zidane – poszukiwany, poszukujący