Ekstraklasa. Mało tracą, dużo zyskują

Legia wygrała mecz na szczycie, ale Pogoń utrzymała pozycję lidera. To była pierwsza kolejka serii rewanżowej – wiosennej.

Aktualizacja: 07.02.2021 20:57 Publikacja: 07.02.2021 19:53

Legia pokonała w Warszawie Raków 2:0

Legia pokonała w Warszawie Raków 2:0. Legioniści często lekceważą słabszych, co kończy się takimi niespodziankami, jak przed tygodniem w Bielsku-Białej, ale kiedy do Warszawy przyjechał sąsiad z czołówki – Raków, obrońcy tytułu się zmobilizowali.

Wysoka pozycja Rakowa wynika z ciężkiej pracy zawodników i talentu trenera Marka Papszuna, ale i ze słabości innych zespołów.

Raków strzelił wprawdzie najwięcej bramek – 27, ale w tym roku jeszcze żadnej. Gra ładnie w środku boiska, przy Łazienkowskiej także zaimponował kilka razy szybką wymianą piłki, jednak im bliżej bramki, tym gorzej.

Trzy kluby rozpoczęły rok od dwóch wygranych z rzędu: Pogoń, Piast i Podbeskidzie. Pogoń pokonała Cracovię 1:0. Szczecinianie grają bardzo ekonomicznie, wprawdzie zdobywają mniej goli niż Legia i Raków, ale stracili tylko osiem – najmniej w ekstraklasie. Trener Kosta Runjaić pracuje w Pogoni już trzy lata i wie, że w Ekstraklasie można wygrywać nie dzięki napastnikom, ale szczelnej obronie. Ładne to nie jest, ale skuteczne.

Interesujący mecz odbył się w Bielsku-Białej. Górnik prowadził od dziesiątej minuty i wydawało się, że panuje nad sytuacją. Ale gospodarze mają Kamila Bilińskiego, który najpierw dobił piłkę obronioną przez Martina Chudego po strzale z karnego, a kilka minut później upadł na zmrożoną trawę, stłukł obojczyk i wydawało się, że zejdzie z boiska. A on w ostatniej minucie wyprzedził obrońców i po dośrodkowaniu z kornera strzelił głową zwycięską bramkę. Dopiero wtedy zszedł.

Dzięki temu zwycięstwu walka o utrzymanie będzie ciekawsza, bo różnice punktowe są minimalne.

PKO BP Ekstraklasa - 16. kolejka

Lechia Gdańsk – Warta Poznań 1:1 (Nalepa 33 – Rybicki 72)
Lech Poznań – Zagłębie Lubin 0:0
Piast Gliwice – Śląsk Wrocław 2:0 (Żyro 23, Sokołowski 58)
Pogoń Szczecin – Cracovia 1:0 (Smoliński 43)
Legia – Raków Częstochowa 2:0 (Luquinhas 29, Pekhart 64-karny)
Podbeskidzie Bielsko-Biała – Górnik Zabrze 2:1 (Biliński 79, 90 – Koj 10)
Wisła Kraków – Jagiellonia Białystok 2:0 (Sadlok 55, Brown Forbes 88)

W poniedziałek grają: Stal Mielec – Wisła Płock (18.00, Canal+, Canal+ Sport).

Pozostało 81% artykułu
2 / 3
Dawid Szwarga odejdzie z Rakowa. Czy do Częstochowy wróci Marek Papszun?
Manchester United bije niechlubne rekordy. Na Old Trafford może nie być europejskich pucharów