Magiczny tenis Igi Świątek. Jest drugi kolejny finał w WTA w Madrycie

Tak jak w ubiegłym roku Iga Świątek wystąpi w finale WTA 1000 w Madrycie. Awans wywalczyła po znakomitym meczu z Madison Keys (20. WTA). Liderka rankingu pokonała Amerykankę 6:1, 6:3. O trofeum zagra w sobotę z Jeleną Rybakiną albo Aryną Sabalenką.

Publikacja: 02.05.2024 17:42

Iga Świątek wystąpi w finale WTA 1000 w Madrycie

Po ostatniej piłce meczu była mocno zaciśnięta pięść, skromny uśmiech i wielka radość. Świątek wygrała piąty mecz w tegorocznym turnieju w Madrycie i awansowała do finału. W wielkim stylu. Zademonstrowała tenis totalny, choć ze względu na miejsce rozgrywania turnieju (Magiczne Pudełko), lepiej byłoby napisać magiczny.

W Hiszpanii Polka gra jak dotychczas na poziomie niedostępnym innym tenisistkom mimo pewnych trudności jakie przeżyła w ćwierćfinale z Beatriz Haddad Maią. Madison Keys, która przecież ma piękną tenisową kartę, a wcześniej wyeliminowała trzecią na świecie Coco Gauff i dziewiątą Ons Jabeur, nie miała wiele do powiedzenia.

Iga Świątek w pierwszym secie za precyzyjna dla Madison Keys

Jeżeli forma Igi Świątek w Madrycie budziła jakieś wątpliwości, to początek spotkania całkowicie je rozwiał. Polka nie miała żadnej chwili dekoncentracji  jak w pierwszym secie z Beatriz Haddad Maią, z Keys zagrał tak jak w drugim i trzecim secie z Brazylijką.

Zaczęła od prowadzenia 3:0. W dwóch pierwszych gemach nie straciła nawet punktu. 22-letnia tenisistka z Raszyna była mocno zmobilizowana, dopingowała sama siebie nawet wtedy, kiedy wydawało się, że to nie jest potrzebne. Grała precyzyjnie, regularnie, metodycznie. Bardzo dobrze to wyglądało.

Rywalka Igi Świątek: „Jestem starsza i mądrzejsza”

Keys czuła się zdezorientowana i zagubiona. Szukała jednak sposobu na nawiązanie walki. W piątym gemie dwukrotnie była bliska przełamania serwisu Świątek. Nic z tego. A chwilę później drugi raz w tym secie straciła swoje podanie. Polka wygrała 6:1 w pół godziny. Popełniła zaledwie cztery niewymuszone błędy, przy 12 amerykańskiej przeciwniczki. Ogromna była również przewaga punktowa – 29 do 15.

Tylko osiem  niewymuszonych błędów Igi Świątek w meczu

Takiej dominacji w drugim secie już nie widzieliśmy. Ale mimo to Świątek nadal przeważała i to ona znów pierwsza wykorzystała break pointa (na 2:1). Keys przypominała momentami zawodniczkę z najlepszych czasów swojej kariery. To przecież tenisistka, która była w finale US Open, triumfowała w siedmiu turniejach WTA, w tym dwóch na nawierzchni ziemnej.

Grała na wysokim poziomie, mocno i przy tym bardzo inteligentnie. Dobre wrażenie robił jej serwis - miała pięć asów i żadnego podwójnego błędu. Polka nie dała się jednak dogonić, wciąż była bardzo staranna (osiem niewymuszonych błędów w spotkaniu). Trzymała ten mecz pod kontrolą. Musiała się bardzo napracować i postarać, żeby wygrywać kolejne punkty i gemy, a w końcu mecz. Zdołała jeszcze raz przełamać Amerykankę. Drugi set zakończył się wynikiem 6:3.

Kiedy finał z udziałem Igi Świątek w Madrycie?

Świątek zagra po raz drugi z rzędu w finale Mutua Madrid Open. W ubiegłym roku przegrała z Aryną Sabalenką. Jest szansa, że pojawi się szansa na rewanż. Dziś wieczorem w drugim półfinale Białorusinka zmierzy się z Jeleną Rybakiną.

Polska liderka rankingu wystąpi w swoim 24 finale w karierze. Wygrała 19 z nich. Czy będzie jubileuszowe 20. zwycięstwo? Finał WTA 1000 Mutua Madrid Open odbędzie się w sobotę o godzinie 18.30. Transmisja w Canal+ Sport 2.

Wszystkie finały Igi Świątek

2024

• Doha, zwycięstwo, Jelena Rybakina (Kazachstan)
  • Indian Wells zwycięstwo, Maria Sakari (Grecja)

2023

• Doha, zwycięstwo, Jessica Pegula (USA)
  • Stuttgart, zwycięstwo, Aryna Sabalenka
  • Roland Garros, zwycięstwo, Karolina Muchova (Czechy)
  • Warszawa, zwycięstwo, Laura Siegemund (Niemcy)
  • Pekin, zwycięstwo, Ludmiła Samsonowa
  • Dubaj, porażka, Barbora Krejcikova (Czechy)
  • Madryt, porażka, Aryna Sabalenka

2022

• Doha, zwycięstwo, Anett Kontaveit (Estonia)
  • Indian Wells, zwycięstwo, Maria Sakari (Grecja)
  • Miami, zwycięstwo, Naomi Osaka (Japonia)
  • Rzym, Ons Jabeur (Tunezja)
  • Roland Garros, Coco Gauff (USA)
  • US Open, Ons Jabeur (Tunezja)
  • San Diego, Donna Vekić (Chorwacja)
  • Ostrava, porażka, Barbora Krejcikova (Czechy)

2021

• Adelajda, zwycięstwo, Belinda Bencic (Szwajcaria)
  • Rzym, zwycięstwo, Karolina Pliskova (Czechy)

2020

• Roland Garros, zwycięstwo, Sofia Kenin (USA)

2019

• Lugano, porażka, Polona Hercog (Słowenia)

Pozostało 84% artykułu
0 / 3
W Rzymie jak w Madrycie. Będzie kolejny finał Iga Świątek - Aryna Sabalenka
Imponująca Iga Świątek. Zagra w czwartym finale w tym roku
Hubert Hurkacz pokonany w Rzymie. Stracił swój największy atut
Tenisowy turniej w Rzymie. Iga Świątek i Hubert Hurkacz zwyciężają razem
Polska zagra z Hiszpanią. Znamy drabinkę i terminarz Billie Jean King Cup Finals