TAURON Festiwal Biegowy. Kiepura też by pobiegł

W piątek zaczyna się w Krynicy-Zdroju TAURON Festiwal Biegowy – rzetelna obietnica trzech dni radości dla każdego, kto zdecyduje się na start.

Aktualizacja: 06.09.2018 18:19 Publikacja: 06.09.2018 17:50

TAURON Festiwal Biegowy. Kiepura też by pobiegł

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Wielu uczestników zaprzyjaźniło się z festiwalem już dawno. Osiem edycji to dużo. Był czas, by poznać i polubić tę dość niezwykłą w polskim krajobrazie sportów masowych imprezę w Beskidzie Sądeckim.

PROGRAM TAURON Festiwalu Biegowego

Festiwal numer 9 nie będzie znacząco inny od poprzednich – krynicki Deptak, Muszyna, Rytro, Piwniczna-Zdrój, Tylicz, Jaworzyna – te miejsca oznaczają dla zarażonych pasją biegania (także szybkiego maszerowania) wiadome atrakcje: trzy dziesiątki konkurencji, dystanse od 300 m do 100 km, na nich przeróżne barwy rywalizacji: od biegowych wspinaczek po chody z kijkami, od nocnej wielogodzinnej ultramaratońskiej mordęgi po rozrywkę kilkuset metrów pokonanych w fantazyjnym przebraniu. Od startów dzieci, które niekiedy trzeba jeszcze trzymać w biegu za rękę, do wielobojów dla twardzieli, którzy w Iron Runie w sumie przebiegają po górskich bezdrożach i miejskich brukach ponad 140 km.

Festiwalowe bieganie jest dla każdego – ta prawda dociera do coraz większej liczby aktywnych ruchowo Polaków i choć rekordy frekwencyjne nie są może najważniejsze, warto zauważyć, że na TAURON Festiwal Biegowy zapisało się już prawie 10 tysięcy osób, niemal 1/5 to młodzież i dzieci, więc ta moda łatwo nie przeminie.

Beskidzkie biegi mają oczywiste przeboje, które łatwo rozpoznać, analizując listy zgłoszeń. Największy z powodu prestiżu, puli nagród (w tym roku aż 300 tys. z ogólnej kwoty 650 tys. zł, po 40 tys. dla zwycięzców w klasyfikacji kobiet i mężczyzn, jeśli pobiją rekordy tras) jest firmowy Bieg 7 Dolin – ponad 3300 chętnych na dystanse 100, 64 oraz 34 km.

Potem jest kolejny klasyk – Życiowa Dziesiątka z Krynicy do Muszyny (prawie 2400 zadeklarowanych uczestników). Są też masowe szkolne starty pod hasłem Niepodległa – Bieg Małopolski (ponad 1400 zgłoszeń), blisko tysiąca uczestników można się spodziewać w Runek Run na 22 km, grube setki zgłosiły się do Konspol Półmaratonu, Koral Maratonu, Biegu Nocnego i Biegów Deptaka.

Gdyby zsumować – wyjdzie ponad 10 tys. uczestników, bo w konkurencjach festiwalowych startować można do woli, byle zdrowie dopisało. Dotychczasowy rekord frekwencji (8150 odebranych pakietów biegowych i ponad 12 tys. zarejestrowanych pojedynczych startów w 2016 r.) zapewne zostanie pobity, tym bardziej że prosta zasada, iż niemal do każdej konkurencji zapisywać się można do 30 minut przed startem, wciąż obowiązuje. Wyjątek stanowią tylko najtrudniejsze wyzwania: Bieg 7 Dolin na dystansach 100 i 64 km oraz Drużynowy Bieg 7 Dolin na 100 km – w tym przypadku chodzi o bezpieczeństwo uczestników i sprawną logistykę.

Kto się waha, może spojrzeć w informator festiwalowy – na stronie internetowej www.festiwalbiegowy.pl jest w formie elektronicznej, w Krynicy znajdzie się też w formie drukowanej, w nim co, gdzie i kiedy o wszystkich startach.

Festiwal w Krynicy zyskał renomę także dlatego, że dba o uczestników także wówczas, gdy nie biegają. Trzy dni koncertów na scenie przy Deptaku to już tradycja. W tym roku będą przeważać rytmy folkowo-jazzowe.

Centrum wystawiennicze zapowiada ponad 150 stoisk – sprzęt biegowy wciąż się dynamicznie rozwija, z nim usługi dla biegaczy, oferty turystyczno-sportowe, mnożą się wydawnictwa, nawet widać biżuterię podkreślającą biegową pasję. Ceny festiwalowe zwykle są niższe od detalicznych, goście EXPO skorzystają.

Trzy wrześniowe dni w Krynicy to także możliwość dziecięcej zabawy oraz dorosłego uczestnictwa w akcjach edukacyjnych (sponsor tytularny festiwalu pokaże, jak oszczędnie ogrzać dom), warsztatach i seminariach.

Goście Festiwalu Biegowego to wybitni sportowcy, eksperci, organizatorzy życia sportowego, praktycy ochrony zdrowia. Znów warto sprawdzać program spotkań, bo pojawią się m.in. złote medalistki lekkoatletycznych ME w sztafecie 4x400 m Iga Baumgart-Witan i Małgorzata Hołub-Kowalik, brązowa medalistka olimpijska w pięcioboju Oktawia Nowacka, mistrz Polski w maratonie Henryk Szost, pięściarska mistrzyni Iwona Guzowska, legenda piłki ręcznej Bogdan Wenta, mistrz olimpijski w wioślarstwie i były minister sportu Adam Korol.

Krynica przez trzy festiwalowe dni żyje intensywnie. Gdyby mocno związany z miastem Jan Kiepura (jego willa Patria wciąż stoi) to wszystko widział, zapewne zaśpiewałby biegaczom i może nawet pobiegł.

Wielu uczestników zaprzyjaźniło się z festiwalem już dawno. Osiem edycji to dużo. Był czas, by poznać i polubić tę dość niezwykłą w polskim krajobrazie sportów masowych imprezę w Beskidzie Sądeckim.

PROGRAM TAURON Festiwalu Biegowego

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Lekkoatletyka
Paweł Fajdek kontra Ethan Katzberg. To będzie rewanż za mistrzostwa świata
Lekkoatletyka
Memoriał Janusza Kusocińskiego. Zlot gwiazd na Stadionie Śląskim
Lekkoatletyka
Igrzyska na szali. Znamy skład reprezentacji Polski na World Athletics Relays
Lekkoatletyka
Mykolas Alekna pisze historię. Pobił rekord świata z epoki wielkiego koksu
Lekkoatletyka
IO Paryż 2024. Nike z zarzutami o seksizm po prezentacji stroju dla lekkoatletek