FIFA zmienia zasady mistrzostw świata U-17. Będą co roku w Katarze

Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) ogłosiła w czwartek zmiany w międzynarodowych rozgrywkach młodzieżowych w kategorii U-17. Turnieje mają się odbywać nie co dwa lata, a rokrocznie. I przez pięć najbliższych edycji w tej samej lokalizacji.

Aktualizacja: 14.03.2024 22:57 Publikacja: 14.03.2024 22:23

Prezydent FIFA Gianni Infantino na mistrzostwach świata w 2022 roku w Katarze, w rozmowie z ówczesny

Prezydent FIFA Gianni Infantino na mistrzostwach świata w 2022 roku w Katarze, w rozmowie z ówczesnym premierem tego kraju, Chalidem ibn Chalifą.

Foto: EPA/Georgi Licovski

Rada FIFA w czwartek na posiedzeniu w Zurychu przyjęła raport za 2023 rok, w którym potwierdziła „wyjątkowo zdrową i zrównoważoną sytuację organizacji, w której w ramach Programu FIFA Forward 3.0 zaplanowano rekordowe inwestycje w rozwój piłki nożnej na kwotę 2,25 miliarda dolarów na cykl 2023-2026”. W opublikowanym komunikacie pochwalono się, że „oznacza to prawie siedmiokrotny wzrost inwestycji w rozwój piłki nożnej w porównaniu z programami rozwojowymi obowiązującymi przed 2016 rokiem”.

„To była owocna sesja, podczas której omówiliśmy kilka kluczowych tematów” — chwalił się na Instagramie szef FIFA Gianni Infantino. Oprócz kilku innych decyzji, jak „poparcie wezwania Prezydenta FIFA do wdrożenia bardziej rygorystycznych środków i zwiększenia zaangażowania wszystkich osób zaangażowanych w światową piłkę nożną w walkę z rasizmem”, Rada FIFA zdecydowała też o zmianie zasad organizacji mistrzostw świata do lat 17, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Turniej, który do tej pory rozgrywany był co dwa lata, teraz ma odbywać się rokrocznie. Przy czym pierwsze pięć edycji zorganizuje jedno państwo: Katar mistrzostwa świata mężczyzn i Maroko mistrzostwa świata kobiet.

Pięć kolejnych mistrzostw świata U-17 odbędzie się w Katarze

Pierwsze turnieje z tej serii zaplanowano na 2025 rok, ostatnie — na 2029 r. Liczbę uczestników mistrzostw świata mężczyzn U-17 zwiększono do 48, kobiet — do 24. Infiantino w mediach społecznościowych pogratulował piłkarskim federacjom Kataru i Maroka. „Jestem pewien, że w ciągu najbliższych kilku lat pomożecie FIFA w promowaniu kolejnych pokoleń gwiazd futbolu, zarówno dziewcząt, jak i chłopców” - napisał.

Dotychczas w światowym czempionacie do lat 17 rywalizowały 24 męskie reprezentacje i 16 kobiecych. Turnieje odbywały się u nieoczywistych gospodarzy — np. tegoroczne mistrzostwa świata U-17 kobiet organizuje Dominikana, osiem lat temu była to Jordania, a dwanaście — Azerbejdżan. Puchar Świata siedemnastolatków w ubiegłym roku odbył się w Indonezji, a w 2017 roku — w Indiach.

W opublikowanym przez FIFA komunikacie prasowym znalazło się tłumaczenie, że decyzja o przyznaniu pięciu kolejnych edycji mistrzostw świata do lat 17 Katarowi i Maroku „zapadła po tym, jak federacje zostały zachęcone do wyrażenia zainteresowania organizacją obydwu mistrzostw, z naciskiem na wykorzystanie istniejącej infrastruktury piłkarskiej w interesie efektywności i zrównoważonego rozwoju”.

Komu FIFA rozdaje organizacje imprez? Decyduje polityka

O przyznaniu praw organizacji imprez młodzieżowych i w innych odmianach piłki nożnej często decyduje polityka. Kraje takie Dominikana nie mają szans na „dorosłe” piłkarskie mistrzostwa świata, dostają więc turnieje w kategoriach juniorskich bądź np. futsalowych. Np. mistrzostwa świata w futsalu w tym roku odbędą się w Uzbekistanie, trzy lata zorganizowane były na Litwie. Tymczasem reprezentacje tych krajów to światowa trzecia liga w piłce halowej.

Czytaj więcej

Uzbekistan dostał od FIFA mistrzostwa świata. Dziś grają z Rosją i Białorusią

Z ostatnich mistrzostw świata mężczyzn do lat 17 polska reprezentacja odpadła po porażkach w fazie grupowej z Japonią, Senegalem i Argentyną. Polki do finałowego turnieju nigdy dotąd się nie zakwalifikowały.

Kto zorganizuje mistrzostwa świata w piłce nożnej kobiet

W czwartkowym komunikacie, opublikowanym po posiedzeniu Rady FIFA, znalazła się także informacja o potwierdzeniu procedury głosowania nad wyborem gospodarza (lub kilku gospodarzy) mistrzostw świata kobiet w 2027 roku. Zdecyduje o tym zaplanowany na maj br. kongres FIFA w Bangkoku. Piłkarscy działacze ustalili w Zurychu, że wynik każdego głosowania w tej sprawie będzie jawny, zostanie również upublicznione, kto jak głosował.

O prawo do organizacji mistrzostw świata kobiet w 2027 roku rywalizują Brazylia, Belgia razem z Holandią i Niemcami oraz Stany Zjednoczone we wspólnej kandydaturze z Meksykiem. Ostatni mundial kobiet, w 2023 roku, organizowały Australia i Nowa Zelandia.

Rada FIFA w czwartek na posiedzeniu w Zurychu przyjęła raport za 2023 rok, w którym potwierdziła „wyjątkowo zdrową i zrównoważoną sytuację organizacji, w której w ramach Programu FIFA Forward 3.0 zaplanowano rekordowe inwestycje w rozwój piłki nożnej na kwotę 2,25 miliarda dolarów na cykl 2023-2026”. W opublikowanym komunikacie pochwalono się, że „oznacza to prawie siedmiokrotny wzrost inwestycji w rozwój piłki nożnej w porównaniu z programami rozwojowymi obowiązującymi przed 2016 rokiem”.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Piłka nożna
Kolejny kandydat na trenera odmówił Bayernowi
Piłka nożna
Ostatnia szansa, by kupić bilety na Euro 2024. Kto pierwszy, ten lepszy
Piłka nożna
Mecz życia na Stadionie Narodowym. Wysoka stawka finału Pucharu Polski
Piłka nożna
Borussia Dortmund skarciła gwiazdy PSG
Piłka nożna
Niemiecka i hiszpańska prasa po Bayern - Real. "Nierozstrzygnięta bitwa w Monachium"
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił