Lampe i Hrycaniuk w głównych rolach

Reprezentacja Polski zajęła 3. miejsce w turnieju we Florencji po porażce z Włochami 76:88 i wygranej z Macedonią 63:53. Jej gra zaczyna się podobać

Publikacja: 19.07.2010 00:32

Do drużyny dołączyli Thomas Kelati, który lada dzień ma otrzymać polskie obywatelstwo, i Maciej Lampe (prosto z ligi letniej NBA). Obaj pokazali, że na nich będzie się opierał atak zespołu.

W meczu z Włochami Polacy długo toczyli wyrównaną walkę. Jeszcze w 28. minucie po udanych kontratakach prowadzili 59:55. Końcówkę trzeciej kwarty przegrali jednak 2:13 i już do końca mecz układał się po myśli skutecznych z dystansu rywali.

W drużynie włoskiej wyróżnili się grający w NBA Andrea Bargnani (Toronto Raptors) i Marco Bellinelli (Golden State Warriors), którzy zdobyli 25 i 22 punkty, trafiając m.in. dziewięć (z 14 celnych zespołu) rzutów za trzy punkty.

Dużo lepiej niż w przegranym 62:68 spotkaniu z Bułgarią wyglądała gra pod koszem naszej drużyny. Adam Hrycaniuk uzyskał 16 punktów i miał osiem zbiórek, Maciej Lampe – 15 punktów i 10 zbiórek. Mimo porażki trener Griszczuk był zadowolony: – To była już gra, jakiej oczekuję. Zespołowa, nastawiona na pomaganie sobie nawzajem w myśl hasła: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. To ma być nasza siła w kwalifikacjach do EuroBasketu 2011.

W meczu o trzecie miejsce z Macedonią znów najlepsi w zespole byli Lampe (13 pkt, 9 zb.) i Hrycaniuk (10 pkt, 8 zb.) oraz prowadzący grę bez strat Krzysztof Szubarga (10 pkt, 4 asysty, 3 przechwyty). Polacy zaimponowali grą w obronie. Czwarta kwarta wygrana 17:6 świadczy o dobrym przygotowaniu kondycyjnym drużyny.

Ostatnie dni przed towarzyskimi spotkaniami ze Słowacją (24 – 25 lipca) reprezentacja spędzi na zgrupowaniu w Łodzi. W środę dołączy do niej środkowy Orlando Magic Marcin Gortat, jedyny nasz koszykarz z NBA.

Eliminacje mistrzostw Europy 2011 Polacy rozpoczną 2 sierpnia wyjazdowym meczem z Gruzją.

[ramka]Polska – Włochy 76:88 (24:24, 23:16, 14:28, 15:20)

Polska – Macedonia 63:53 (16:21, 18:15, 12:11, 17:6).

Polska: A. Hrycaniuk 16 i 10, M. Lampe 15 i 13, T. Kelati 13 i 8, M. Chyliński 8 i 10, K. Szubarga 5 i 10, Ł. Koszarek 5 i 3, A. Łapeta 4 i 3, F. Dylewicz 4 i 0, D. Berisha 3 i 6, Ł. Majewski 2 i 0, A. Waczyński 1 i 0, P. Kikowski - i 0.[/ramka]